Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Menu rocznego szkraba


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

W jakim wieku jest Twoje najmłodsze dziecko?
Dopiero planuję pierwszą ciąże
Jestem w ciąży
Mniej niż 6 miesięcy
6-18 miesięcy
1.5 - 3 latka
3 - 5 lat
5 - 10 lat
Więcej niż 10 lat
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / ciaza
Menu rocznego szkraba
|

Twój malec skończył właśnie pierwszy rok życia. Do jego diety wprowadziłaś już wiele nowych produktów. Dobrze wiesz jednak, że Twój maluszek nie może jednak jeść tak jak Ty. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak rozwiązać typowe problemy problemy z dietą rocznych szkrabów. Zapraszamy do lektury!

Najważniejszy składnik – białko

Bardzo ważnym elementem diety rosnącego maluszka jest oczywiście białko. Składnik ten znajdziesz w m.in. mięsie. Podając je pamiętaj, by nie zawierało ono nadmiernej ilości tłuszczu. Najlepiej byś podawała różne rodzaje mięs. Możesz wybierać nie tylko cielęcinę i kurczaka, ale także chudą wołowinę, królika czy jagnięcinę. Dobrze jest byś mięso podawała w formie ugotowanej  (możesz je delikatnie przyprawić). Unikaj jednak smażenia na tłuszczu i dodatku zawiesistych, tłustych sosów.

Mleko krowie – czy to zdrowo?

Twojego rocznego maluszka możesz karmić swoim mlekiem lub podawać mu mieszankę z mleka modyfikowanego. Wiele mam zastanawia się czy rocznemu dziecku można już podawać mleko krowie. Wątpliwości te związane są z jego silnymi właściwościami alergizującymi i kłopotami z jego tolerancją (często wynika ona z nietolerancji laktozy – cukru mlecznego). Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu do diety maluszka mleka krowiego, najlepiej skontaktuj się z prowadzącym dziecko pediatrą, który stwierdzi czy organizm maluszka jest już gotowy na jego podanie. Warto jednak byś pamiętała, że zdrowe, roczne dziecko (nie narażone na rozwój alergii) na początku pierwszego roku życia bardzo dobrze toleruje już zwykle fermentowane napoje mleczne np. jogurty czy kefiry (zwykle włącza się je do diety już w 11 miesiącu życia). Napoje te podobnie jak mleko są również doskonałym źródłem pełnowartościowego białka oraz dostarczają rosnącemu organizmowi wapnia niezbędnego do budowy kości i zębów.

A co z rybami?

Ryby podobnie jak mleko krowie zaliczane są do produktów o wysokich właściwościach alergizujących. Mimo tego stanowisko lekarzy pediatrów zaczyna coraz bardziej skłaniać się do ich podawania zdrowym, nie obciążonym alergią dzieciom już po ukończeniu 1 roku życia. Jest to uzasadnianie cennymi właściwościami odżywczymi jakie posiadają ryby. Przede wszystkim są one – podobnie jak wspomniane wcześniej mięso - doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także minerałów m.in. selen czy jod. Ryby najlepiej podawaj w formie ugotowanej na parze, upieczonej lub uduszonej z warzywami. Zanim włączysz je do diety Twojego maluszka, postaraj się wcześniej skonsultować z pediatrą, tak by wybrać najbezpieczniejszy dla dziecka czas.

Czy ograniczać dziecku tłuszcze?

Do ukończenia drugiego roku życia dziecka nie należy stosować ograniczeń w spożywaniu tłuszczy, gdyż są one mu potrzebne m.in. do prawidłowego rozwoju błon komórkowych wszystkich tkanek jego organizmu. Nie oznacza jednak, że od tej pory dieta Twojego szkraba ma być bardzo tłusta. W diecie maluszka może pojawić się masło, oliwa z oliwek czy oleje roślinne. Do 3 roku życia nie należy podawać mu natomiast margaryn (zawierają one szkodliwe dla zdrowia tzw. izomery trans kwasów tłuszczowych).

Czego unikać?

Pamiętaj, że wszystkie przyrządzone przez Ciebie potrawy powinny być lekkostrawne, łagodnie przyprawione i...smaczne. W tym okresie Twojemu maluszkowi nie powinnaś podawać tłustych wędlin i tłustego mięsa, produktów wędzonych, bigosu, flaków, marynat octowych. Powinnaś także unikać parówek. Mimo, że dzieci je parówki, to niestety nie zawierają one cennych składników odżywczych, a poza tym w głównej mierze składają się z tłuszczu i czwartego gatunku mięs... Jak najrzadziej powinnaś również podawać potrawy smażone, a jeśli już Ci się zdarzy, koniecznie zdejmij z nich skórkę. Wybieraj raczej gotowanie, duszenie, pieczenie w folii lub - ewentualnie - smażenie bez tłuszczu na patelni teflonowej. Jak najdłużej unikaj podawania słodyczy. To bardzo ważne, by Twój maluszek możliwie jak najpóźniej poznał ich słodki smak. Batony, czekolada i ciastka sprawiają, że dziecko mniej chętnie sięga po wartościowe posiłki, a dodatkowo sprzyjają również rozwojowi otyłości i próchnicy.

Sposób na niejadka

Jeśli Twojego malca z trudem udaje Ci się namówić do zjedzenia czegokolwiek, zastanów się, jak możesz urozmaicić podanie posiłków. Pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest unikanie monotonii. Ten sam kawałek mięsa możesz przecież przygotować na wiele sposobów: jako mielone pulpeciki z ziemniakami, w postaci gulaszu z kaszą, czy po grecku z ryżem.

Postaraj się także, by podany maluszkowi talerz powinien być jak najbardziej kolorowy. Dlatego nie zapominaj o surówkach z marchewki, pomidorach, gotowanych brokułach, czy żółtej fasolce szparagowej. Do obiadu możesz również podać kompot z wiśni, który doskonale ubarwi posiłek.

Pamiętaj również, by nie rozdrabniać już zanadto potraw. Twojemu dziecku na pewno bardziej się spodoba samodzielna możliwość zjedzenia jabłka w całości niż podawana przez Ciebie starta papka.

Kanapki maluszka powinny być barwne i... uśmiechnięte:) - wystarczy tylko, że włożysz w ich przygotowanie odrobinę chęci i wyobraźni.

Jeśli mimo podanych wskazówek, będziesz miała trudności z prawidłową kompozycją posiłków dla Twojego dziecka, albo Ty sama chciałabyś o siebie zadbać, skorzystaj z pomocy naszych doświadczonych dietetyków. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

  • przez internet wykupując program OPIEKA

  • lub umówić się na indywidualne spotkanie w siedzibie Poradni Żywieniowej FOOD LINE na ul. Foksal 18/122 w Warszawie. Telefoniczne umawianie wizyty: 022 829 29 20


Ilość głosów: 44 / Wasza ocena: 8.2/10
   
  





...
.: więcej

odchudzanie
Za wysokie ciśnienie?Przeczytaj koniecznie!
Zdrowy styl życia odgrywa ogromną rolę w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Liczne badania naukowe jednoznacznie potwierdzają ...
.: więcej

odchudzanie
Polacy w sosie własnym
Jak jemy? Jakie błędy popełniamy najczęściej? Co możemy zrobić by je poprawić? Dzisiejszy artykuł poświęcamy relacji z ostatniej ...
.: więcej

odchudzanie
Wiecznie głodna? Poznaj Indeks Glikemiczny!
Być może i Ty należysz do grona osób będących wiecznie na diecie... Nowe postanowienia i zapał w pierwszym dniu odchudzania ...
.: więcej



ilosc komentarzy: 1
Olivka (23:56, 2006-05-30)
komentarz:
Przyznam że to ciekawy i intersujący tekst,jednak ja jako studentka dietetyki nic odkrywczego w nim nie znalazłam,osoba pisząca tekst skupiła się raczej na tym czego roczne dziecko jeść nie powinno,myśle że zdecydowanie brakuje tu przykładowych jadłospisów, dla dzieci,poza tym w świetle najnowszych zaleceń ESPEGANU, zaleca się wprowadzenie mleka krowiego do jadłospisu dziecka nawet po 2 roku życia.

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć