Dieta, skuteczne odchudzanie
Dieta, skuteczne odchudzanie
LOGIN     HASŁO    
ZAREJESTRUJ SIĘ  Czy warto?  Zapomniałaś hasła?
Nasze programyDiety i odchudzanieZdrowieUrodaFitnessPsycheDziecko i ciążaKuchnia i przepisyWarto wypróbować
Czy wiesz, że ...
Nadmiar kofeiny może nawet być przyczyną poronienia...
W kofeinę bogata jest nie tylko kawa. Ten pobudzający związek występuje także w herbacie, czekoladzie, napojach typu cola oraz w napojach energetyzujących. W ciąży nie powinno się przyjmować ...



Sonda
W jakim wieku jest Twoje najmłodsze dziecko?
Dopiero planuję pierwszą ciąże
Jestem w ciąży
Mniej niż 6 miesięcy
6-18 miesięcy
1.5 - 3 latka
3 - 5 lat
5 - 10 lat
Więcej niż 10 lat
  




Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl



T A G I
ćwiczenia wydolność wino uzależnienie od słodyczy trening słodycze szczupła sylwetka sex pomoc w odchudzaniu owoce morza orzechy odżywianie odchudzanie jak schudnąć indywidualna dieta indeks glikemiczny głodówka figura dietytyk diety odchudzające diety dietetyk dieta przy ćwiczeniach dieta przy treningu dieta kopenhaska dieta francuska dieta czekolada cynk co jeść być szczupłą apetyt na miłość antyoksydanty alkohol afrodyzjaki Montignac
jesteś w: strona główna Dziecko i ciąża

Smaki i zapachy - kiedy dziecko zaczyna je odczuwać?
Tagi:                              

|
    Rozmiar czcionki:  



Czy wiesz, że Twoje dziecko będąc jeszcze w brzuszku potrafi już odczuwać różne smaki i zapachy. Czy wiesz jak to się dzieje? Jak to możliwe, że jeszcze nie narodzone dziecko ma już takie zdolności? A jednak. U płodu dzieje się to podobnie jak u nas - dorosłych...

Istnieją cztery podstawowe smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny. Coraz częściej wyróżnia się też piąty smak - ostry tzw. ”umami”. Wszystkie te smaki możemy odczuwać i rozróżniać dzięki kubkom smakowym umieszczonym na języku i części ustnej gardła. Kiedy jemy czekoladę czy pijemy piwo pobudzamy nasze receptory smakowe, one zaś wysyłają sygnał do mózgu. W taki oto sposób wiemy, że czekolada jest słodka, a piwo gorzkie. Zapachy, których jest znacznie więcej niż smaków, odczuwamy zaś dzięki receptorom węchowym w jamie nosowej.

U Twojego nienarodzonego jeszcze dziecka wygląda to tak:

Płód w wieku czternastu tygodni (3.5 miesiąca) ma już dojrzałe receptory smakowe. Zaczyna wtedy połykać płyn owodniowy zawierający różne związki chemiczne, które pobudzają jego receptory. Natomiast pierwsze kubki smakowe pojawiają się u dziecka w 7-8 miesiącu ciąży.

Przeprowadzając badania na wcześniakach wykazano, że ssały one silniej wtedy, gdy do pokarmu dodano odrobinę glukozy (cukru). Na tej podstawie przypuszcza się, że dzieci jeszcze przed urodzeniem potrafią rozpoznać smak słodki. Czy to nie jest zaskakujące? Mało tego, zmysł węchu też mają wykształcony już przed urodzeniem, ale nie potwierdzono jeszcze reakcji płodu na zapach.
 
Zaskakujące jest również to, co dzieci potrafią odczuć tuż po urodzeniu. Reakcją na różne smaki oceniano na podstawie wyrazu twarzy, to jedyny sposób wyrażenia zadowolenia lub grymasu, jaki mogą nam dać noworodki.
Dzieciom podawano kolejno niewielkie ilości nośników smakowych. Oto jak w pierwszych godzinach życia reagowały noworodki na:

Smak słodki – rozluźnienie mięśni twarzy a następnie również ust
Smak kwaśny – wygięcie warg i grymas
Smak gorzki – wysunięcie języka i grymas twarzy
Smak słony – brak reakcji

Obecnie wiadomo już również, że noworodki nie tylko potrafią rozpoznać smak słodki, ale także rozróżniają kilka stopni słodkości. Spośród zapachów najbardziej wyczuwalny jest dla nich zapach matki wydzielający się z okolic piersi, szyi i ramion. A więc Twoje dziecko jest w stanie wyczuć i rozpoznać, gdy karmi je ktoś inny niż Ty.

Upodobania smakowe u niemowląt zmieniają się dość szybko i dość znacznie. Czy wiesz, że gdy Twoje dziecko ma 4 miesiące smak słony staje się jego ulubionym, a nie słodki jak dotychczas? Zmienia się także jego reakcja na smak gorzki – dziecko zdecydowanie go odrzuca.

Może Cię to zdziwi, ale jeśli karmisz swoją pociechę piersią, a Twoja dieta w tym czasie jest urozmaicona to najprawdopodobniej w przyszłości nie będziesz miła problemów z przekonaniem malucha do zjedzenia nowych, nieznanych produktów. Dzieci karmione piersią zdecydowanie chętniej próbują nowych pokarmów. A wszystko to jest zasługą smaków i zapachów, które przenikają z Twojej diety do mleka. W ten sposób dziecko oswaja się z różnymi, nowymi produktami.

Ten mały człowiek, który rozwija się pod Twoim sercem to istny cud. Jest taki mały (w wieku 4 mies. waży zaledwie 135g = 1 jabłko) a tak wiele już potrafi. Ile jeszcze się nauczy zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli wiesz co dzieje się w jego organizmie łatwiej będzie Ci stymulować jego rozwój.




Ilość głosów: 33 / Wasza ocena: 8.6/10
   
  

ilosc komentarzy: 0

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.



SZUKAJ NA STRONIE  
TWOJE BMI:  waga (kg)   wzrost (cm) 







Zachęcamy Cię do lektury także innych
artykułów na stronach naszego serwisu.
Dziś szczególnie polecamy Ci:

odchudzanie
Jak zapobiec alergii u dziecka

Czy zastanawiałaś się dlaczego coraz więcej Twoich znajomych cierpi na alergie? Jedni pociągają nosem ...

odchudzanie
Menu rocznego szkraba

Twój malec skończył właśnie pierwszy rok życia. Do jego diety wprowadziłaś już wiele nowych produktów. ...

odchudzanie
Uśmiechnij się czyli dieta na piękne zęby!

Nie próbujemy Cię nawet przekonywać o tym, że wygląd naszych zębów ma ogromny wpływ na ...

odchudzanie
Zacznij z nami ćwiczyć

Właściwa dieta pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę i samopoczucie. Nie zapomnij jednak o połączeniu ...



NAJWYŻEJ OCENIONY
Bulion grzybowy z ziołowymi grzankami z ciabatty
PRZYGOTOWANIE: 30 minut
ILOŚĆ PORCJI: 4
AUTOR: moneczka

SPOSÓB WYKONANIA
W dużym garnku grzejemy 2 łyżki oliwy. Dodajemy cebulę i koper, smażymy przez 5 minut na dużym ogniu, często mieszając, aż warzywa zmiękną. Cały czas mieszając, dodajemy czosnek i grzyby. Smażymy...

Najnowsze przepisy
POTRAWA
Kamis 1
Kamis 2
POTRAWA
Sałatka z sosem salsa
Tagliatelle z wędzonym łososiem
Tarta z jajkami i boczkiem
Ciastka z płatków owsianych
Kuskus z pieczonymi warzywami
Pudding ryżowy z szafranem
Ciasteczka z płatków muesli
Rosti z krewetek i kukurydzy






| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Dodaj do ulubionych     Startuj z nami     Poleć nas
(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2007
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.