Dieta, skuteczne odchudzanie
Dieta, skuteczne odchudzanie
LOGIN     HASŁO    
ZAREJESTRUJ SIĘ  Czy warto?  Zapomniałaś hasła?
Nasze programyDiety i odchudzanieZdrowieUrodaFitnessPsycheDziecko i ciążaKuchnia i przepisyWarto wypróbować
Czy wiesz, że ...
Wody mineralne smakowe są kaloryczne...
Woda nie ma kalorii, ale mają je wody smakowe. Wody smakowe oprócz składników mineralnych naturalnie występujących zawierają także substancje aromatyczne i słodzące. To niewiarygodne, ...



Sonda
W jakim wieku jest Twoje najmłodsze dziecko?
Dopiero planuję pierwszą ciąże
Jestem w ciąży
Mniej niż 6 miesięcy
6-18 miesięcy
1.5 - 3 latka
3 - 5 lat
5 - 10 lat
Więcej niż 10 lat
  




Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl



T A G I
ćwiczenia wydolność wino uzależnienie od słodyczy trening słodycze szczupła sylwetka sex pomoc w odchudzaniu owoce morza orzechy odżywianie odchudzanie jak schudnąć indywidualna dieta indeks glikemiczny głodówka figura dietytyk diety odchudzające diety dietetyk dieta przy ćwiczeniach dieta przy treningu dieta kopenhaska dieta francuska dieta czekolada cynk co jeść być szczupłą apetyt na miłość antyoksydanty alkohol afrodyzjaki Montignac
jesteś w: strona główna Dziecko i ciąża

Dbaj o dietę w ciąży
Tagi:                              

|
    Rozmiar czcionki:  



Twoja dieta podczas ciąży staje się przejawem troski nie tylko o własne zdrowie... Zadbaj aby niczego nie zabrakło do prawidłowego rozwoju Twojemu dziecku. Sugerujemy abyś zapamiętała parę podstawowych zasad żywieniowych, których stosowanie zapewni Ci zdrowie, a Twojemu dziecku prawidłowy rozwój...

Na początku ciąży po prostu... zdrowo się odżywiaj. To znaczy jedz posiłki urozmaicone, dużo produktów zbożowych, kasz, produkty będące źródłem dobrej jakości białka (chude mięsa, ryby, mleczne), bardzo dużo warzyw i owoców. Unikaj tłuszczu, smażenia, słodyczy. Jedz o regularnych porach.

Wraz z rozwojem płodu musisz "zaopatrywać" go w coraz większe ilości białka i energii. Zwłaszcza wtedy dobrze jest pamiętać o pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu, jajach, rybach, mięsie (byle nie tłustym), no i oczywiście o "zielonych" źródłach witamin.

Często kobietom w ciąży grozi niedobór żelaza. Właściwie nie ma co się oszukiwać: najlepszym jego źródłem zawsze było i jest czerwone mięso. Jeśli przed ciążą stroniłaś od pokarmów mięsnych, teraz lepiej odstaw wegetariańskie zasady do szuflady, a z lodówki wyjmij chudą polędwiczkę.

Równie klarownie wygląda sprawa źródeł wapnia potrzebnego do budowy kości dziecka. Są nimi przede wszystkim produkty mleczne. Możesz na przykład zaczynać dzień od płatków śniadaniowych wzbogacanych żelazem z mlekiem lub jogurtem.

Płód do prawidłowego rozwoju potrzebuje znacznie więcej składników. Nie można zapomnieć na przykład o kwasie foliowym, który jest witaminą bardzo potrzebną do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Jeśli do listy cotygodniowych zakupów dopiszesz fasolę, groszek, cykorię, szpinak lub szparagi, to "sama lodówka" obroni Cię później przed niedoborami tego składnika.
Sprzymierzeńcem w procesie przyswajania kwasu foliowego przez Twój i dziecka organizm jest cynk, bez którego rośnie ryzyko, że noworodek będzie za mało ważył. Zapasy w lodówce jest więc dobrze powiększyć o ryby, kiełki soi, pestki dyni i słonecznika...

Twojemu dziecku potrzebna jest również "najpopularniejsza witamina świata" - witamina C. Nie dość, że wzmaga odporność, warunkuje poprawne powstawanie tkanek dziecka, to jeszcze ułatwia wchłanianie cennego żelaza. Gdzie znaleźć tę witaminę zapewne wiesz - w świeżych owocach i warzywach.

A jeśli - po konsultacji w z lekarzem - dowiesz się, że Twoje dziecko może być narażone na reakcje alergiczne, to w końcówce ciąży unikaj takich produktów jak owoce tropikalne, bakalie, czekolada, truskawki, a nawet - jeśli tak wskaże lekarz - mleka i ryb...

Ważne jest to abyś podczas ciąży odżywiała się bardziej świadomie. Zapamiętaj, że potrzebujesz więcej białka, witamin i składników mineralnych, że powinnaś jeść dużo produktów zbożowych, że lepiej jest spożywać mniejsze posiłki, ale częściej. Dbaj o urozmaicenie swojej diety i konsultuj się z lekarzem. Jeśli tak zadbasz o to co jesz, to urodzisz zdrowe dziecko - 10 na 10!




Ilość głosów: 41 / Wasza ocena: 8.6/10
   
  

ilosc komentarzy: 1
Tojka (23:03, 2005-04-21)
komentarz:
Czy kiełki sojowe są wskazane dla kobiet w ciąży, czy nie. W artykule o fitoestrogenach zakazuje się spożywania produktów sojowych przez kobiety ciężarne.

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.



SZUKAJ NA STRONIE  
TWOJE BMI:  waga (kg)   wzrost (cm) 







Zachęcamy Cię do lektury także innych
artykułów na stronach naszego serwisu.
Dziś szczególnie polecamy Ci:

odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA PP

W kolejnym odcinku witaminowych korepetycji zapraszamy Cię do zapoznania się z witaminą PP. Z naszego ...

odchudzanie
Słodycze - jak pozbyć się tego nałogu?

Jesteś uzależniona od słodyczy? Czy kiedy jesteś zdenerwowana lub zmęczona i chcesz zrobić sobie małą, ...

odchudzanie
Polacy w sosie własnym

Jak jemy? Jakie błędy popełniamy najczęściej? Co możemy zrobić by je poprawić? Dzisiejszy artykuł poświęcamy ...

odchudzanie
Bądź piękna w każdym wieku

Dzień Kobiet już za kilka dni - ciekawe, co Twój mężczyzna wymyśli z tej okazji dla Ciebie. ...



NAJWYŻEJ OCENIONY
Bulion grzybowy z ziołowymi grzankami z ciabatty
PRZYGOTOWANIE: 30 minut
ILOŚĆ PORCJI: 4
AUTOR: moneczka

SPOSÓB WYKONANIA
W dużym garnku grzejemy 2 łyżki oliwy. Dodajemy cebulę i koper, smażymy przez 5 minut na dużym ogniu, często mieszając, aż warzywa zmiękną. Cały czas mieszając, dodajemy czosnek i grzyby. Smażymy...

Najnowsze przepisy
POTRAWA
Kamis 1
Kamis 2
POTRAWA
Sałatka z sosem salsa
Tagliatelle z wędzonym łososiem
Tarta z jajkami i boczkiem
Ciastka z płatków owsianych
Kuskus z pieczonymi warzywami
Pudding ryżowy z szafranem
Ciasteczka z płatków muesli
Rosti z krewetek i kukurydzy






| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Dodaj do ulubionych     Startuj z nami     Poleć nas
(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2007
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.