Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu   AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Co pic w czasie treningu


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

Czy korzystasz z siłowni lub Fitness Klubu?
Tak, 4 razy w tygodniu lub częściej
Tak, 2-3 razy w tygodniu
Tak, raz w tygodniu
Tak, ale mniej niż raz w tygodniu
Nie, nie korzystam
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / fitness
Co pić w czasie treningu?
|

Ćwiczysz, a zamiast dobrego samopoczucia cierpisz na skurcze mięśni i uczucie osłabienia w czasie wysiłku? Być może przyczyną tego jest niewłaściwa ilość i rodzaj płynów jaki wybierasz w czasie ćwiczeń. W artykule postaramy się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości związane z tym tematem.

Organizm zdrowego dorosłego człowieka zbudowany jest w około 60% z wody. Jest ona składnikiem wszystkich komórek, tkanek i płynów ustrojowych. Bez niej nie mogą zachodzić żadne procesy metaboliczne. Woda jest niezbędna do rozprowadzania składników dostarczanych z pożywieniem i do wydalania toksycznych związków przemiany materii. Dzienne zapotrzebowanie na płyny u osoby niećwiczącej wynosi średnio 2-2.5 litra. Jeśli jednak jesteś aktywna i ćwiczysz regularnie, powinnaś zwiększyć spożycie płynów nawet do 3-4 litrów w ciągu dnia.

Po co pić? Czyli o skutkach niedoboru wody w organizmie

W normalnych warunkach człowiek traci około 25-50 cm3 wody. Natomiast w czasie ćwiczeń ilość ta może zwiększyć się kilkukrotnie. Nawet niewielki - 3% - ubytek wody pogarsza wydolność w czasie ćwiczeń i powoduje szybsze męczenie się. W sytuacji większego odwodnienia może dojść do poważnych zakłóceń przemian metabolicznych i mechanizmów termoregulacyjnych, a nawet zapaści i śmierci. Przy zbyt małej ilości dostarczanych płynów istnieje duże prawdopodobieństwo samozatrucia się organizmu, na skutek zmniejszonej produkcji moczu i zatrzymania toksycznych produktów przemiany materii - takich jak mocznik czy kreatynina.

W czasie ćwiczeń wraz z utratą wody dochodzi także do utraty składników mineralnych. Często osoby ćwiczące skarżą się na skurcze mięśni. Powodem tego mogą być właśnie niedobory pierwiastków - wapnia i magnezu. Niedostateczna ilość składników mineralnych prowadzi także do obniżenia ciśnienia krwi i przyspieszenia akcji serca.

Co pić w czasie treningu?

Organizm człowieka nie może magazynować większych ilości wody. Aby zapewnić prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych w Twoim organizmie, musisz ciągle dostarczać odpowiedniej ilości płynów.

...woda?

Najlepszym źródłem płynów jest oczywiście woda. Ale w przypadku dużej aktywności fizycznej samo spożycie wody jest niewystarczające. Jak już wiesz, w utrzymaniu równowagi wodnej potrzebne są także elektrolity. Woda zawiera zbyt małe ilości tych składników.

...soki?

W czasie treningów nie powinnaś również spożywać soków owocowych. Ze względu na zbyt duże ilości fruktozy, potasu i innych składników, cechują się one wysoką osmolarnością. Powoduje to wzmożone przechodzenie płynu z krwioobiegu do jelit, co może być przyczyną zaburzeń żołądkowo - jelitowych.

...a może napoje gazowane?

Nie polecamy Ci także napojów gazowych. Tak naprawdę to nie powinnaś ich pić w ogóle - powodują wzdęcia i odbijanie się, a poza tym nie dostarczają do Twojego organizmu żadnych cennych składników. W czasie ćwiczeń picie napojów gazowanych jest szczególnie niewskazane. Zawarty w nich dwutlenek węgla działa rozkurczowo na ściany żołądka i hamuje rzeczywiste uczucie pragnienia. Dochodzi wówczas do podniesienia przepony i kłopotów z oddechem oraz zwiększonego wydzielania moczu, co może nasilać odwodnienie ustroju.

NAPOJE IZOTONICZNE!

Jeśli jesteś aktywna najlepszym rozwiązaniem dla Twojego organizmu jest spożywanie w czasie treningu napojów izotonicznych. Ten rodzaj płynów pozwala na szybkie wyrównanie ubytku wody i uzupełnienie składników mineralnych i witamin traconych wraz z potem. Poza tym dostarcza również węglowodanów, które utrzymują prawidłowe stężenie glukozy i korzystnie wpływają na wydolność fizyczną. Płyty te bardzo szybko przenikają do krwioobiegu i przestrzeni wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych. Dzieje się to dzięki właściwemu ciśnieniu osmotycznemu napojów izotonicznych, które jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego wszystkich płynów ustrojowych (ok. 280 mOsm/l).

Płyny te należy pić wolno i małymi łyczkami. To bardzo ważne, gdyż duże jednorazowe spożycie spowoduje szybkie ich wydalenie.

Sięgając po napoje izotoniczne, zwróć uwagę także na ich temperaturę. Postaraj się przyjmować przede wszystkim napoje chłodne, które są szybciej wchłaniane w Twoim organizmie. Optymalna temperatura płynów wynosi ok.4 - 10 st.C. Nie należy jednak spożywać napojów zbyt zimnych, gdyż mogą one przyczynić się do kolek żołądkowo - jelitowych, stanów zapalnych gardła i dokuczliwych schorzeń układu oddechowego i pokarmowego. Ciepłe napoje polecane są jedynie w przypadku wysiłków odbywających się w chłodnym otoczeniu.

Podsumowując...

...aby dostarczyć do organizmu odpowiedniej ilości płynów powinnaś w ciągu dnia spożywać duże ilości niegazowanej wody, soków, słabych herbatek owocowych lub delikatnych naparów z ziół. Natomiast w czasie treningu polecamy Ci przede wszystkim picie napojów izotonicznych.
Dbając o nawodnienie swojego organizmu nie zapominaj, że dla uzyskiwania lepszych rezultatów potrzebujesz również odpowiedniej diety - więcej na ten temat....


Ilość głosów: 24 / Wasza ocena: 8.2/10
   
  
odchudzanie
Zwyczaje żywieniowe Polaków okiem dietetyka
Firma MIELE poprosiła Dorotę Osóbkę dietetyka i redaktor naczelną serwisu www.TwojaDieta.pl o skomentowanie wyników ...
.: więcej

Zasada ósma - dużo rano, mało wieczorem
Przysłowie mówi: śniadanie zjedz sama, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi... Warto je zapamiętać ...
.: więcej

odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA B2
Popękane usta, zajady w kącikach ust, niedoskonała cera... Jeśli masz podobne objawy - być może Twoim problemem jest niedobór ...
.: więcej

odchudzanie
Preparaty odchudzające - czy warto...?
Nie bądź naiwna. Nie ufaj nierealnym obietnicom. Nie buduj swojego zdania wyłącznie w oparciu o ulotki reklamowe środków ...
.: więcejilosc komentarzy: 4
Kasia (17:00, 2005-07-08)
komentarz:
Co to są napoje izotoniczne i gdzie mogę je kupić? Jakie napoje są najlepsze? Czy mozna w czasie treningu pić zarówno wodę i napoje izotoniczne?
Fanatyk (15:27, 2005-11-06)
komentarz:
Jako zawodnik cross country chyba mogę się na ten temat dowiedzieć (a swoją drogą, to czemu ten serwis jest adresowany wyłącznie do kobiet, w sporcie prawidłowa dieta też jest ważna). Napoje izotoniczne są gęstsze, nisz woda, mniej więcej tak samo, jak płyny ustrojowe, dzięki czemu szybciej się wchałaniają. Zawierają elektrolity i pierwiastki, które zużywa organizm podczas treningu (szczególnie magnez, jest bardzo ważny!!!). Jeśli chodzi o same izotoniki, to polecam popularny Isostar (w szczególności cytrynowy, pomarańczowe itp. mają słodszy smak i kiedy organizm staje się zmęczony są naprawdę obrzydliwe). Można go też dostać w większości sklepów sportowych (m.in. Decathlon), nieraz supermarketach, makro i w wielu innych miejscach. Z wielu izotoników, które testowałem jest najlepszy. Równie dobry jest Gatorade (a może lepszy), ale trudniej go dostać i nie widziałem go jeszcze w proszku, tylko w butelkach, które są niepraktyczne. Niezłym napojem jest też Maxim, można go nieraz dostać w sklepach rowerowych, ale smakowo nie polecam, jest nieco za słodki. Można też próbować z napojami dostępnymi w sklepach z suplementami dla sportowców, ale tamte napoje są drogie i nie darzę ich takim zaufanime, jak isostara i Gatorade. Pod żadnym pozorem nie należy pić Powerade!!! Reklamują się, jako napój izotoniczny, a tak naprawdę niewiele różni się od Coli pod względem działania na zmęczony organizm. Do tego wywołuje efekt przeczyszczający (już po jednej butelce) Polecam napoje w proszku, wychodzi o wiele taniej, niż w butelkach, czy kapsułkach (Isostar), puszkę można wszędzie ze sobą zabrać, bo jest lepsza i wystarczy na ok. 5 litrów napoju (isostar). Można też mieszać różne smaik, a nawet izotoniki, aby uzyskać pożądany skład, jednak odradzam to osobom, które nie znają się wystarczająco na fizjologi sportu. Nie jest to w żaden sposób groźne dla organizmu, jednak w przypadku złego zbilansowania składników izotonik nie działa tak, jak powinien. Można do woli mieszać produkty z jednej linii (czyli na przykład dowolne isostary) w celu uzyskania pożądanego smaku. Jak podaje Joe Friel w swojej książce "Biblia treningu kolarza górskiego" wysiłek trwający do 3 godzin nie wymaga zjadania innego pokarmu (batonów itp.), dobry izotonik wystarczy. To dotyczyło zawodników i najbardziej wymagającej dyscypliny świata, przeciętny człowiek ćwicząc może wykorzystywać wyłącznie izotonik podczas wysiłku trwającego do 1,5h-2h. Po treningu warto spożyć coś z wysoką zawartością białka i nieco cukrów. Białko będzie materiałem, z którego odbudują się mięśnie uszkodzone podczas ćwiczeń, natomiast cukier uzupełni zapasy w wątrobie i mięśniach na następne ćwiczenia. Polecam mleko "Białe wapń", jako, że ma dość wysoką zawartość cukrui nie trzeba go dodatkowo słodzić. Słyszałem, że mleko z cukrem (w tym Białe wapń) ma zmniejszać odporność na przeiębienia (makrobiotyka i te sprawy), ale nigdy tego nie zauważyłem. W tym wypadku nie polecam napoi regenerujących amatorom, im mniej chemii, tym lepiej, a nie jest to potrzebne. Izotoniki to także chemia, jednak ćwiczenie bez dostarczania odpowiedniej ilości mikroelementów ma o wiele poważniejsze skutki np. miałem kiedyś niedobór magnezu, co powodowało skurcze w mojej lewej ręce. Uszkodziło to staw łokciowy, dotknięcie czegokolwiek łokciem było agonią, nie mogłem nawet położyć ręki na stole, nie mówiąc o wyciągnięciu jej przed siebie. To ekstremalny przykład, przeciętny człowiek ma za słabą kondycję, aby doprowadzić się nawet w okolice takiego stanu, jednak doskonale obrazuje, co może się stać. Stosujmy chemię, kiedy musimy, ale z rozwagą!!! Podczas treningu izotoniki tak, poza nim nie. Chyba nie musimy nikomu szpanować, jacy to z nas są sportowcy;) Troszkę długawy wywód, ale mam nadzieję, że rozjaśnił, jak to wszystko działa. W razie dalszych pytań proszę pisać do mnie na maila, z chęcią wszystko wyjaśnię: 2fanatyk2@wp.pl
fanatyk (15:29, 2005-11-06)
komentarz:
Ups, błąd, miało być wypowiedzieć, a nie dowiedzieć ;)(na samym początku mojego poprzedniego komentarza)
diecik (00:34, 2009-11-21)
komentarz:
no wlasnie, czy wystarczy woda? i jeszcze mam pytanie czy w czasie treningu, nie po ani przed, tylko w czasie mozna cos zjesc np mala salatke?

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć