FITNESS - co to tak naprawdę znaczy?
Czy chodzisz na fitness? Ten zwrot na stałe zakorzenił się już w naszym języku. Ale czy tak naprawdę wiemy co oznacza fitness i jakie możemy mieć z niego korzyści? Od dziś na www.TwojaDieta.pl pojawiać się będą systematycznie artykuły poświęcone nie tylko diecie, ale także szeroko pojętej aktywności fizycznej. Tajniki właściwego treningu przybliżać będzie nam Hanna Fidusiewicz - trener i szkoleniowiec, a jednocześnie inicjatorka ruchu fitness w Polsce, przez wielu nazywana „Polską Jane Fondą”. Pani Hanna rozpoczęła właśnie stałą współpracę z Poradnią Żywieniową Food Line – teraz możesz nie tylko czytać jej artykuły na naszym serwisie, ale także skorzystać jej porad i odbyć wspólnie z nią indywidualny trening zapisując się na wizytę w warszawskiej Poradni Żywieniowej Food Line.
Wielu osobom fitness kojarzy się wyłącznie z ciężkimi ćwiczeniami fizycznymi, gdzie pot zalewa oczy, a na drugi dzień bolące mięśnie silnie dają się we znaki. To wszystko nie prawda, no może w części, bo przecież jeśli nasze ciało pozostawało bez ruchu przez ostatnie kilka lat, to musi zareagować na wysiłek fizyczny. Jeśli nie zareaguje, to znaczy, że nie przyniósł on spodziewanego efektu. Jednak te wszystkie mało przyjeme reakcje organizmu pojawiają się wyłacznie na początku ćwiczeń i w przypadku ich nieregularnego wykonywania. Później trening staje się już tylko przyjemnością i po pewnym czasie trudno się bez niego obyć.
Nie dajcie się więc zwieść reklamom, promującym różne gadżety, dzięki którym szybko i bez wysiłku wasza sylwetka stanie się smukła i umięśniona. Stare powiedzenie „bez pracy nie ma kołaczy” obowiązuje wszędzie. Koncentrując się na wykonywanych ćwiczeniach podnosisz ich skuteczność, poznajesz swoje ciało, jego zalety i słabości, wiesz na co bardziej powinnaś zwrócić uwagę, co sprawia Ci większą trudność, a co wykonujesz z łatwością. Wkrótce zaczynasz widzieć zalety ćwiczeń, a z czasem naprawdę nie umiesz się już bez nich obyć.
Czym jest fitness? Fitness jest określeniem akcentującym stosowność. Oznacza to, że dzięki ćwiczeniom fizycznym stajesz się coraz lepiej przystosowana do życia codziennego, odporniejsza na stres i inne negatywne czynniki, Twoja wydajność w pracy zawodowej zwiększa się, a Twój organizm szybciej się regeneruje, potrzebujesz też mniej snu i lepiej śpisz.
„Fitness to nie tylko wyrozumowane ćwiczenia fizyczne podejmowane w wolnym czasie – to świadome i celowe oddziaływanie ruchem na zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne oraz sprawność umysłu (z ang. mind, body and spirit influance). W myśl idei, będącej wyraźnym powrotem do zapomnianego starogreckiego ideału kalokagati (harmonii ciała i umysłu) - zajęcia „fitness” powinny obejmować swym pozytywnym wpływem wszystkie sfery osobowości.
Pozostanie kobiet w doskonałej formie aż do późnej starości jest zasługą dobrej kondycji fizycznej uzyskanej dzięki systematycznej aktywności fizycznej.
Kobiety powinny skupić się na czynnikach, nad którymi mogą mieć kontrolę, a należą do nich właśnie ćwiczenia fizyczne (i oczywiście dieta). Zmniejszają one ryzyko chorób serca, cukrzycy i różnych nowotworów, zapobiegają otyłości i osteoporozie. Dobra kondycja fizyczna uzyskana przez systematyczny trening poprawia nie tylko siłę mięśni, wzmacnia także siłę wewnętrzną, świadomość swojej osobowości i pozytywną percepcję własną.
O sprawności fizycznej w starszym wieku decyduje ta, którą udało się nam osiągnąć w młodym wieku. Aby nie stracić atrybutów młodości zachowaj odpowiedni poziom aktywności fizycznej przez całe życie. Pomimo, że szczyt siły mięśni i wydolności przypada na 25 – 29 rok życia, ćwiczenia fizyczne można rozpocząć w każdym wieku.
A oto krótkie zestawienie zalet regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych:
I. Korzyści fizjologiczne A. Zwiększenie zdolności aerobowych (przyswajania tlenu) B. Zmniejszenie tętna spoczynkowego C. Zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi D. Zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi E. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni F. Zwiększenie masy mięśniowej G. Poprawa krążenia krwi H. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej
II Korzyści biomechaniczne A. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni B. Zwiększenie gęstości kości C. Zwiększenie zakresu ruchu D. Zwiększenie gibkości E. Stabilność stawów F. Wzmocnienie więzadeł G. Polepszenie zmysłu równowagi H. Łatwość poruszania się
III. Korzyści psychologiczne A. Zmniejszenie napięcia i uczucia zmęczenia B. Polepszenie samopoczucia – uczucie zadowolenia C. Zwiększenie poczucia własnej wartości D. Korzyść z dzielenia czasu w sposób aktywny z przyjaciółmi E. Niezależność od osób innych i samowystarczalność F. Zmniejszenie cierpienia bólu
UWAGA! W Poradni Żywieniowej FOOD LINE możesz skorzystać z doświadczenia i wiedzy Pani Hanny Fidusiewicz umawiając się z nią na indywidualne konsultacje lub treningi.
W czasie konsultacji dowiesz się jakie są optymalne dla Ciebie formy i metody treningu, co wybrać - aerobik, siłownie, basen, bieganie, jogę, a może ćwiczenia w domu? Jak długo powinien trwać Twój trening i jak powinien wyglądać by przynosił najlepsze efekty. Na te wszystkie pytania uzyskasz odpowiedź podczas konsultacji.
Przygotowaliśmy też ofertę specjalną - możliwość ułożenia indywidualnego planu treningowego oraz wykonanie treningu indywidualnego wspólnie z Hanną Fidusiewicz w wybranym przez Ciebie miejscu (trening może zostać przeprowadzony w najwygodniejszym dla Ciebie miejscu - w klubie fitness, w otwartej przestrzeni, a nawet w Twoim domu!). Co ważne - całość w cenie na którą na pewno możesz sobie pozwolić!
Zapisy i informacje: Poradnia Żywieniowa FOOD LINE ul. Foksal 18 (pok. 122), Warszawa tel: +22 829 29 20 lub 829 29 21 kom. 0 693 528 990 e-mail: foksal@twojadieta.pl www.foodline.twojadieta.pl
Ilość głosów: 35 /
Wasza ocena: 8.4/10
|
|
|
Dbaj o dietę w ciąży
Twoja dieta podczas ciąży staje się przejawem troski nie tylko o własne zdrowie... Zadbaj aby niczego nie zabrakło do prawidłowego ...
|
| |
Kasia (18:48, 2005-02-17) komentarz: Artykul jest niezły. Szkoda tylko że nie podaje przykładowych ćwiczeń i ceny takiego treningu. |
| Joanne (11:50, 2005-07-11) komentarz: Ja mam drobne zastrzeżenie leksykalne. Słowo FITNESS, które popularnie używa się w Polse na określenie zajęć ruchowych wzięło się z angielskiego słowa oznaczającego "dobrą kondycję" i pochodzi od przymiotnika FIT ("w dobrej formie") a nie czasownika TO FIT ("pasować, dostosować się")
Pozdrawiam wszystkie miłośniczki ruchu i zdrowego trybu życia! |
| Renia (16:59, 2005-10-18) komentarz: artykuł fajny :) dziewczyny ćwiczcie ti naprawdę poprawia humor i figurę. pozdrowienia dla wszystkich odchudzających się! |
|
FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc. |
|