Dieta, skuteczne odchudzanie
Dieta, skuteczne odchudzanie
LOGIN     HASŁO    
ZAREJESTRUJ SIĘ  Czy warto?  Zapomniałaś hasła?
Nasze programyDiety i odchudzanieZdrowieUrodaFitnessPsycheDziecko i ciążaKuchnia i przepisyWarto wypróbować
Czy wiesz, że ...
Pączek w 1/5 składa się z tłuszczu...
Pączki smaży się w głębokim tłuszczu. W czasie smażenia produkty chłoną tłuszcz jak gąbka. I z niepozornie wyglądającego pączka robi się bomba kaloryczna i tłuszczowa. 1 paczek to aż 240 kalorii ...



Sonda
Gdzie najczęściej uprawiasz sport?
W Fitness Klubie lub siłowni
W domu
Na "świeżym powietrzu"
Na basenie
W innych miejscach
  




Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl



T A G I
ćwiczenia wydolność wino uzależnienie od słodyczy trening słodycze szczupła sylwetka sex pomoc w odchudzaniu owoce morza orzechy odżywianie odchudzanie jak schudnąć indywidualna dieta indeks glikemiczny głodówka figura dietytyk diety odchudzające diety dietetyk dieta przy ćwiczeniach dieta przy treningu dieta kopenhaska dieta francuska dieta czekolada cynk co jeść być szczupłą apetyt na miłość antyoksydanty alkohol afrodyzjaki Montignac
jesteś w: strona główna Kondycja i fitness

Czym nakarmić mózg?
Tagi:                              

|
    Rozmiar czcionki:  



Wbrew pozorom, wciąż nie wiele wiemy o szczegółach chemicznych przemian związanych ze zdolnością kojarzenia czy utrwalania informacji w postaci śladów pamięciowych. Z pewnością jednak na sprawność Twojego myślenia nie wpływa pozytywnie zła dieta, stres i brak ruchu. Jak więc zmienić swoją dietę, by usprawnić pracę umysłu?

Najważniejszym paliwem dla mózgu jest glukoza. Jest to tzw. cukier prosty. Jednak to wcale nie znaczy, że możesz objadać się bogatymi w cukry proste słodyczami! Wręcz przeciwnie - dla dobra swego mózgu (i oczywiście sylwetki) nie powinnaś tego robić. Wprawdzie bezpośrednio po ich spożyciu przez pewien czas poczujesz się lepiej, ale już po chwili ponownie odczujesz znaczny spadek możliwości intelektualnych. Dzieje się tak ponieważ za każdym razem kiedy zjadasz węglowodany w Twojej krwi wzrasta poziom insuliny. Jest to swego rodzaju obrona organizmu przed nadmiernie wysokim stężeniem cukru, który mógłby uszkodzić wewnętrzną ścianę naczyń krwionośnych. Często jednak insuliny jest tak dużo, że poziom cukru we krwi spada poniżej oczekiwanego poziomu. Wtedy Twój mózg zaczyna gorzej funkcjonować, a Ty rozpraszasz się kolejną czekoladką czy wafelkiem.

Słodycze są bardzo bogate w szybko i łatwo wchłaniane węglowodany. A im szybsze jest tempo wchłaniania zjedzonych przez Ciebie cukrów, tym większe ilości insuliny wydzielane są przez organizm. Insulina jest hormonem, który nie tylko obniża poziom cukru we krwi, ale też sprawia, że mięśnie i wątroba szybko wychwytują i wchłaniają krążące we krwi aminokwasy. Zasada ta nie dotyczy jednak aminokwasu o nazwie tryptofan. Pozostaje o­n we krwi i dzięki niskiemu stężeniu pozostałych (zaabsorbowanych przez tkanki) aminokwasów bardzo łatwo przedostaje się do mózgu. Tam zaś przekształcany jest w serotoninę, czyli tzw. "hormon szczęścia". Związek, który wprawdzie znakomicie poprawia nastrój i odstresowuje, ale równocześnie powoduje też ogólne rozluźnienie, spadek koncentracji i zdolności do sprawnego myślenia.

Tak więc jeśli chcesz się skupić zrezygnuj z węglowodanów, a zwłaszcza słodyczy. Zastąp je przekąskami bogatymi w białko takimi jak odtłuszczane jogurty, chude twarożki, chude ryby itp. Z węglowodanów wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym. Są o­ne powoli wchłaniane do krwi nie powodując tak szybkiego wzrostu insuliny i przez to ograniczają wahania nastroju. Najlepiej więc spożywaj grube kasze, ciemny ryż i pieczywo, musli oraz płatki owsiane. Produkty te zawierają również dużo błonnika, a jak wykazały najnowsze badania wykonane w Wielkiej Brytanii, jedzenie błonnika powoduje, że ludzie częściej się uśmiechają, szybciej kojarzą fakty i łatwiej je zapamiętują.

Wyjątkowo niekorzystnie na Twój mózg wpływają duże ilości tłuszczów, zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcz oraz wspólnie z nim występujący cholesterol powodują powstawanie złogów, które utrudniają dopływ krwi do mózgu, a tym samym zmniejszają ilość docierającego do niego tlenu. Jeśli Twoja dieta bogata jest w te składniki - powoli lecz systematycznie pogarszać się będzie Twoja pamięć, zdolność koncentracji i sprawnego myślenia.

Jednak nie wszystkie tłuszcze działają tak samo. Oleje roślinne i tran nie tylko nie szkodzą, ale wręcz korzystnie oddziałują na komórki mózgowe. Znakomitym źródłem zdrowego tłuszczu roślinnego są także orzechy, migdały i pestki dyni oraz nasiona słonecznika. Produkty te są również źródłami wielu składników mineralnych, a zwłaszcza magnezu, który obniża napięcie nerwowe związane ze stresem. Spokojniejszy mózg może efektywniej myśleć. Uważaj jednak gdyż tłuszcze, nawet te "zdrowe", są bardzo kaloryczne - w zbyt dużych ilościach mogą więc zaszkodzić Twojej sylwetce.

Bardzo korzystnie na pracę mózgu wpływają też takie związki jak kwas foliowy i inne witaminy z grupy B, witaminy antyoksydacyjne (A, C, E), cholina, lecytyna, arginina i wiele innych. Im właśnie w przyszłości poświęcimy kolejne artykuły w dziale "Twoje Psyche".

Aby w pełni zaspokoić potrzeby mózgu musisz dbać o jak największe urozmaicenie tego co spożywasz. Twój mózg jest bowiem bardzo złożonym organem, a jego potrzeby są znacznie szersze niż większość z nas jest w stanie sobie uświadomić. Nie ma produktu, który zawierałby wszystkie potrzebne do jego funkcjonowania składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach. Dlatego im bardziej urozmaicona będzie Twoja dieta, tym większa szansa, że niczego mu nie zabraknie.

Pamiętaj - jeśli chcesz mieć sprawny umysł, szybko kojarzyć fakty i łatwo je zapamiętywać to zadbaj o to aby Twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona i oparta na naturalnych produktach.

Spożywaj zwłaszcza:

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe będące źródłem węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym, błonnika i witamin z grupy B. Codziennie jedz grube kasze, ciemne pieczywo i płatki owsiane.
  • Warzywa i owoce zawierające chroniące przed wolnymi rodnikami witaminy A i C.
  • Oleje roślinne oraz pestki słonecznika i dyni bogate w antyoksydacyjną witaminę E oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe obniżające poziom cholesterolu we krwi i zapewniające prawidłowy rozwój mózgu.
  • Orzechy i migdały również bogate w "dobre" tłuszcze oraz bardzo korzystnie działającą na mózg lecytynę.
  • Dużo łatwostrawnego białka w które bogate są: chude mięsa, drób, ryby, jaja, chude twarogi, jogurty oraz inne produkty mleczne.

Zadbaj o higienę żywienia, a Twój mózg odwdzięczy się sprawnym myśleniem, dużą zdolnością do koncentracji i dobrą pamięcią!




Ilość głosów: 110 / Wasza ocena: 8.4/10
   
  

ilosc komentarzy: 4
ani (18:22, 2003-12-01)
komentarz:
nalezy przede wszystkim jesc mniej drobiu i miesa.
Ksenia (10:00, 2004-04-21)
komentarz:
te rady sa świetne, ale strasznie trudno sie do nich zastosowac tak od razu- wiem to doskonale z własnegodoświadczenia dlatego powinno sie powoli je wdranzac w codzienne zycie. NAPRAWDE WARTO BO POMAGA!!!
Janusz Kobielski (08:33, 2005-03-29)
komentarz:
Co wam tak przeszkadza ten biedny cholesterol? Jest on niezbędny w organizmie, a jego poziom jest bardzo skrupulatnie regulowany biochemicznie na optymalny poziom, jak zresztą wszystko w organizmie żywym. Nie powinniśmy przy tym \\\"majstrować\\\", bo możemy tylko zepsuć. Organizm wie, co robi, nie ma obawy. Jeśli utrzymuje wysoki poziom cholesterolu, to taki właśnie powinien być. Niestety, nie ma żadnych dowodów na to, że wysoki poziom cholesterolu przekłada się na podniesienie wskaźników umieralności na choroby serca czy powstawanie miażdżycy. A hipotez jest wiele. M.in. taka, że wszystkiemu winny jest aminokwas homocysteina (żrąca dla tętnic), która powoduje spustoszenia. W normalnych warunkach aminokwas ten przekształca się w niegroźną dla tętnic metioninę, ale do tego przekształcenia potrzebuje witaminy B6, B12, oraz kwasu foliowego. Gdy jednego z nich brak, do przemiany nie dochodzi i we krwi utrzymuje się wysokie stężenie homocysteiny. Pojawiający się przy mikrouszkodzeniach tętnic m.in. cholesterol jest sprawą wtórną. Trzeba jakoś łatać uszkodzenia. Jeszcze można by pisać o tłuszczach nasyconych i ich wędrówce w postaci chylomikronów, ale to już innym razem.
Radosław Solarski (02:26, 2005-08-18)
komentarz:
Pieczywo-żle-zalezy jakie np. spożywanie chceba i bułek pszennych jest bardzo niezdrowy i tuczy organizm(metabolizm sie zwalnia)tez zły dobór składników np. MIĘSA i ZIEMNIAKÓW nie mozna jeść jednocześnie(powoduje to zły metabolizm i osad,kamień kałowy w nerkach,gdy byłem na specjalnej terapii oczyszczajcej w pewnym ośrodku zdrowia to za około 500zł wywalili mi około 2 kg kamienia kałowego(człowiek może mieć go do 5 kg)a ZIEMNIAKI z SÓRÓWKA można jeść,powinno się tez robić raz na 3-6 miesięcy 1 oczyszczania i jedzenia lekkostarwnego(pije się wodę mineralna z róznymi sokami np.z wyciśnietych cytryn,picie herbatek ziołowych,rumianku,i innych,zalecam też spozywanie produktów mlecznych ale juz sfermentowanych(nie zalecam picia mleka,jest nie przekształcone białko i bardzo niestrawne z połczeniu z np. bułka robi bardzo niestrawna i robiaca osad kałowy na nerkach mieszanka)polecam zaś picia maślanek(dobrze działa na oczyszczenie,jogurtów,serów chudych,twarożków chudych.Nie powinno się pić przy jedzeniu i od razu po jedzeniu:(picie 15 min przed spozywaniem posiłku,po spozyciu mozna się napić dopiero po 30 minutach)pytacie dlaczego-bo powoduje to zmieszanie się tych składników i niestrawność jest to niezdrowe,powinno sie też jedzenie długo przerzuwać,diet nie robić tylko promować zdrow zywność bogata w owoce i warzywa,i ćwiczyć,np. ja biegam 30 minut dziennie na polach,po tygodniu zestwieniu z tym zywieniem s niezłe rezultaty i poprawiaja się miesnie(dodatkowo ćwicze 30 min dzieńnie z hantami +gimnastyka).Powinno sie jeść tykle ile organizm potrzebuje i nie siedzieć przed kompem(jestem na wakacjach i mam ustawiony czas na polski więc u mnie jest 14:00...)Nie zgazam sie w pełni z wypowiedzi ani,tak nie pownno się jeść sporo miesa z drobiu i wieprzowiny ale np.KURCZAK normalnie upieczony na patelni jest tłusty i niezdrowy ale filety z kurczaka juz tak.A sam sie przekonałem że niedobór magnezu spowodowany nie jedzeniem mięsa powoduje stres,rozkojarzenie i brak pamięci,też niepowinno się jeść duzo słodyczy,chipsów,i masła!!!-masło powoduje skleroze...i pownno sie zspać 9-10 godzin bo 8 g to za mało by organizm odpocoł,tez nie powninno się siedziec długo przed pc 2-3 godzin,i utrzymywać ruch...I nie stresować się...A i nie przecholowac ze spaniem np. 14 g.-to osłabia i zamula umysł,też paierosy i alkohol to zły wybór-psuje serce a od piwa sioe grubnie,a mieć serce,umysł i płuca zrabane nie warto...Dobra to cześć...Pozdro all!!nIe BoJe sIę KryTYki!!!

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.



SZUKAJ NA STRONIE  
TWOJE BMI:  waga (kg)   wzrost (cm) 





Zachęcamy Cię do lektury także innych
artykułów na stronach naszego serwisu.
Dziś szczególnie polecamy Ci:

odchudzanie
Opinia IŻŻ w sprawie diety Kwaśniewskiego tzw. optymalnej

Wiele mówi się ostatnio o diecie wysokotłuszczowej dr. Kwaśniewskiego. Wciąż jednak brak jednoznacznej ...

odchudzanie
Razem z nami schudł... Cezary Żak

Odchudzić Cezarego Żaka? To żaden problem dla dietetyków serwisu www.TwojaDieta.pl i współpracujących ...

odchudzanie
Rozmowy z dietetykiem: efekt jo-jo

Masz problem dietetyczny? Nie umiesz sobie z nim poradzić? Zdaj się na opinię ekspertów! Wraz z dzisiejszym ...

odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA A

Jeśli masz problemy z suchą skórą, łamliwymi paznokciami lub wypadającymi włosami, przyjrzyj się ...



NAJWYŻEJ OCENIONY
Bulion grzybowy z ziołowymi grzankami z ciabatty
PRZYGOTOWANIE: 30 minut
ILOŚĆ PORCJI: 4
AUTOR: moneczka

SPOSÓB WYKONANIA
W dużym garnku grzejemy 2 łyżki oliwy. Dodajemy cebulę i koper, smażymy przez 5 minut na dużym ogniu, często mieszając, aż warzywa zmiękną. Cały czas mieszając, dodajemy czosnek i grzyby. Smażymy...

Najnowsze przepisy
POTRAWA
Kamis 1
Kamis 2
POTRAWA
Sałatka z sosem salsa
Tagliatelle z wędzonym łososiem
Tarta z jajkami i boczkiem
Ciastka z płatków owsianych
Kuskus z pieczonymi warzywami
Pudding ryżowy z szafranem
Ciasteczka z płatków muesli
Rosti z krewetek i kukurydzy






| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Dodaj do ulubionych     Startuj z nami     Poleć nas
(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2007
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.