Dieta, skuteczne odchudzanie
Dieta, skuteczne odchudzanie
LOGIN     HASŁO    
ZAREJESTRUJ SIĘ  Czy warto?  Zapomniałaś hasła?
Nasze programyDiety i odchudzanieZdrowieUrodaFitnessPsycheDziecko i ciążaKuchnia i przepisyWarto wypróbować
Czy wiesz, że ...
Nadmiar kofeiny może nawet być przyczyną poronienia...
W kofeinę bogata jest nie tylko kawa. Ten pobudzający związek występuje także w herbacie, czekoladzie, napojach typu cola oraz w napojach energetyzujących. W ciąży nie powinno się przyjmować ...



Sonda
Jak często się odchudzasz?
W zasadzie ciągle
Średnio raz na miesiąc
Kilka razy w roku
Odchudzałam się kilka razy w życiu
Odchudzałam się tylko raz
Nigdy się nie odchudzałam
  




Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl



T A G I
ćwiczenia wydolność wino uzależnienie od słodyczy trening słodycze szczupła sylwetka sex pomoc w odchudzaniu owoce morza orzechy odżywianie odchudzanie jak schudnąć indywidualna dieta indeks glikemiczny głodówka figura dietytyk diety odchudzające diety dietetyk dieta przy ćwiczeniach dieta przy treningu dieta kopenhaska dieta francuska dieta czekolada cynk co jeść być szczupłą apetyt na miłość antyoksydanty alkohol afrodyzjaki Montignac
jesteś w: strona główna Odchudzanie i diety

Wiecznie głodna? Poznaj Indeks Glikemiczny!
Tagi:                              

|
    Rozmiar czcionki:  



Być może i Ty należysz do grona osób będących wiecznie na diecie... Nowe postanowienia i zapał w pierwszym dniu odchudzania szybko przesłania dręczące uczucie głodu. Popularna dieta 1000 kcal może być przyjemnością, ale nieumiejętnie skomponowana może stać się prawdziwą katorgą. W artykule odsłaniamy kulisy skutecznej walki z głodem...

Może nie miałaś jeszcze okazji spotkać się z dietetykiem. Kupiłaś więc gazetę i znalazłaś tam nową „super - dietę”. Proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami wydały Ci się rozsądne, więc pełna zapału przystąpiłaś do odchudzania. Po pierwszym śniadaniu przyszło Ci  do głowy, że tak naprawdę to w ogóle się tym nie najadłaś, ale dzielnie odpędziłaś tę myśl. Podobnie było przy drugim śniadaniu. Ale kiedy po spożyciu kolejnych posiłków ostry głód mijał tylko na chwilkę, przerwałaś dietę i rzuciłaś się na jedzenie.

Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia, gdy komponując jadłospis nie zwracamy uwagi na jego indeks glikemiczny. Indeks jest wartością, która pokazuje jak spożycie danego produktu wpływa na zmianę stężenia cukru (glukozy) we krwi. Pojęcie to zostało wprowadzone w latach 80 jako propozycja podziału węglowodanów dla diabetyków. Obecnie indeks znacznie rozszerzył swoje wpływy i przeniknął do środowiska zdrowych osób. Dziś jest ważnym elementem wielu diet odchudzających, że wspomnę jedynie dietę Montignaca czy dietę South Beach. Na podstawie badań produkty węglowodanowe podzielono na 3 grupy o: niskim, średnim i wysokim indeksie glikemicznym. Czy ma to jakieś znaczenie?

Zanim przejdę do wyjaśnień, na początek proponuję Ci zabawę w naukowca. Poświęć 2 przedpołudnia, by na własnej skórze przekonać się o wpływie indeksu glikemicznego. Pierwszego dnia na śniadanie zjedz bagietkę z plastrem białego sera i dżemem, a drugiego dnia taką samą ilość sera lecz z dodatkiem chleba pełnoziarnistego i pomidora. Założę się, że już w godzinę po spożyciu pierwszego zestawu odczujesz przykre uczucie głodu. Drugi zestaw natomiast da Ci uczucie sytości na znacznie dłuższy czas. Dlaczego tak się dzieje?

Bagietka i dżem to przykłady produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Po ich spożyciu doszło w Twoim organizmie do szybkiego trawienia, wchłaniania i wzrostu stężenia glukozy we krwi. Dało Ci to uczucie sytości jedynie na krótki moment, już po chwili bowiem stężenie to gwałtownie spadło i po prostu musiałaś szybko coś zjeść. Dlatego też specjaliści do spraw żywienia odradzają stosowanie diet bogatej w produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Liczne badania naukowe pokazały, że ten rodzaj diety nie tylko sprzyja wystąpieniu nadwagi i otyłości, ale również przyczynia się do rozwoju innych chorób takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, próchnica zębów czy niektóre rodzaje nowotworów.

Zestaw drugi zawierał produkty o znacznie niższym indeksie glikemicznym. Po jego spożyciu stężenie glukozy w Twoim organizmie stopniowo narastało i bardzo powoli opadało. To właśnie dlatego posiłek ten zapewnił Ci uczucie sytości na dłużej. Dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym jest zalecana zarówno w profilaktyce jak i w dietoterapii otyłości. Jak pokazują liczne prace naukowe stosowanie tego rodzaju diety wpływa korzystnie na zachowania zdrowia. Zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, choroby układu krążenia, jak również nowotwory jelita grubego, piersi i jajnika i gardła.

Wszystkim zdrowym i chorym, otyłym i tym o idealnej masie ciała polecam gorąco produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Jedząc tego typu dietę unikniesz ataków głodu, na a poza tym dłużej będziesz mogła się rozkoszować błogim uczuciem sytości.... a odchudzanie stanie się przyjemniejsze.

Skomponowanie zbilansowanego jadłospisu bogatego w produkty o niskim indeksie glikemicznym może na początku nie być dla Ciebie łatwe. Zachęcamy Cię zatem do skorzystania z Programu Odchudzania OPIEKA prowadzonego przez dietetyków naszego serwisu. Nasi specjaliści z zakresu żywienia człowieka pokażą Ci jak praktycznie wykorzystać wiedzę o indeksie glikemicznym.

W najbliższym czasie na stronie naszego serwisu pojawi się wiele artykułów poświęconych tematyce indeksu glikemicznego. Pamiętaj więc o Twojej Diecie i odwiedzaj nas często.




Ilość głosów: 127 / Wasza ocena: 8.2/10
   
  

ilosc komentarzy: 14
Iwona Domanska (15:58, 2004-10-03)
komentarz:
Przydałby się zestaw produktow w podziale na wysoki,średni i niski indeks glikemiczny
iza (20:22, 2004-10-06)
komentarz:
no to tak strona jest ok ale za duzo tagio powinno byc obok krótkie streszczenie bo trzeba mi to na biologie i musze szkac ale to juz nie taki problem wazne ze wogóle cos jest
Anna Borys (21:38, 2004-10-12)
komentarz:
Artykół jest bardzo ciekawy . Jeżeli to możliwe , to można by było zamiast przykładu bagietki z twarogiem i dżemem lub kanapki z chleba pełnoziarnistego , twarogu i pomidora stworzyć przykładową dietę całodzienną ( śniadanie 1 i 2 , obiad , podwieczorek , kolację) opartą na artukułach o niskim i średnim współczynniku glikemicznym
Brigitte (19:09, 2004-10-13)
komentarz:
Artykuł bardzo mi sie podoba i wyjaśnia dużo rzeczy związanych z moja codzienna dietą. Jedyną rzeczą jakiej mi w nim zabraklo to listy produktów o niskim indeksie Glikemicznym...jeśli można to naprawić to bylabym wdzieczna:)
kar (23:53, 2004-10-18)
komentarz:
dzięki, dużo mi to wyjaśniło
niedzwiedziczka (15:22, 2004-10-25)
komentarz:
Napisałam w piątek post z linkiem do strony z tabelą IG, ale dziś już go nie ma. Czyżby adminowi nie podobało się podawanie informacji, które naprawdę mogą pomóc w schudnięciu, ale nic nie kosztują?
Admin serwisu (23:52, 2004-10-26)
komentarz:
Witam, nie chodzi o to czy podaje Pani link do serwisu który kosztuje czy do tego który jest bezpłatny. Komentarzy bez linków - nawet tych negatywnych - nie kasujemy, bo chcemy od naszych czytelników słyszeć ich prawdziwe opinie. Cieszy nas, że w zdecydowanej większości są to opinie pozytywne. Przyjęliśmy jednak zasadę, że na naszym serwisie userzy nie mogą podawać linków i tej zasady mamy zamiar się trzymać - pisaliśmy o tym wielokrotnie na forum. Skąd taka zasada? Serwis ma dużą oglądalność i dlatego wiele osób próbowało tu reklamować swoje serwisy i produkty które nie zawsze nadają się do tego by je polecać. Nie sposób sprawdzić każdy link. Dlatego przyjęliśmy zasadę kasowania linków. Dzięki temu różne "cudowne" preparaty i naciągacze wyciągający od ludzi pieniądze przestali się u nas "reklamować" i zaśmiecać serwis. Jestem przekonana, że w ten sposób działamy z korzyścią, a nie na szkodę użytkowników. Pozdrawiam serdecznie.
niedzwiedziczka (12:12, 2004-10-28)
komentarz:
Dziękuję za odpowiedź, nie byłam świadoma tej zasady, bo na ten portal trafiłam niedawno :) Podając link do strony z tabelami IG chciałam tylko pomóc szukającym. W takim razie może autorzy portalu pokusiliby się o umieszczenie tablic IG? Bo metoda zdrowa i efektywna (ja straciłam już 26kg). Pozdrawiam.
Aneta (01:01, 2004-11-28)
komentarz:
Witam. Artykul jest ciekawy ale faktycznie brakuje tu tabel. Mam wielka prosbe do NIEDZWIEDZICZKI, czy moglabys mi przeslac te tabele lub link do nich na adres mmara@gazeta.pl, z gory dziekuje.
marzena gross (22:57, 2004-12-20)
komentarz:
Swietnie,ze zwrociliscie uwage na ta tematyke, wciaz wiele ludzi nie ma pojecia o tym, ze aby schudnac nie trzeba wcale chodzic glodnym:-)
ewa laskowska (23:45, 2005-01-07)
komentarz:
wydaje się że ta dieta jest super dużo czytałam o tej diecie trzeba tylko odrzucić cukier białe pieczywo i pić dużo wody....
gosia77 (05:58, 2005-01-17)
komentarz:
Zbyt powierzchowny, brak wiadomosci o sednie sprawy czyli indeksu produktow o wysokim, srednim i niskim stezeniu
iGrażka (10:12, 2005-06-19)
komentarz:
Spis produktów z podziałem na wartość indeksu można wyszperać w internecie!!!
YzA (23:05, 2006-07-12)
komentarz:
Ale ta strona jest beznadziejna... !! Ja potrzebuję darmowej diety, bo nie mam zamiaru za takie byle co płacić i to jeszcze tyle! Ludzie ja potrzebuję darmowego planu posiłków!!

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.



SZUKAJ NA STRONIE  
TWOJE BMI:  waga (kg)   wzrost (cm) 
Pokaż innym ile schudłaś

Pokaż innym ile schudłaś






Zachęcamy Cię do lektury także innych
artykułów na stronach naszego serwisu.
Dziś szczególnie polecamy Ci:

odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA PP

W kolejnym odcinku witaminowych korepetycji zapraszamy Cię do zapoznania się z witaminą PP. Z naszego ...

odchudzanie
Garnek garnkowi nie równy!

Chyba każda z nas choć raz w życiu zadała sobie to pytanie. Prawdopodobnie jesteś osobą, której również ...

odchudzanie
Co jeść gdy karmisz piersią

Jesteś "świeżo upieczoną mamą", która pragnie by jej dziecko było zdrowe i niczego mu nie zabrakło? Jeśli ...

odchudzanie
Błędne koło bulimii...

Prawie każda z nas chciałaby ważyć mniej. Czasami jednak koncentracja na własnej figurze może być przesadna ...



NAJWYŻEJ OCENIONY
Bulion grzybowy z ziołowymi grzankami z ciabatty
PRZYGOTOWANIE: 30 minut
ILOŚĆ PORCJI: 4
AUTOR: moneczka

SPOSÓB WYKONANIA
W dużym garnku grzejemy 2 łyżki oliwy. Dodajemy cebulę i koper, smażymy przez 5 minut na dużym ogniu, często mieszając, aż warzywa zmiękną. Cały czas mieszając, dodajemy czosnek i grzyby. Smażymy...

Najnowsze przepisy
POTRAWA
Kamis 1
Kamis 2
POTRAWA
Sałatka z sosem salsa
Tagliatelle z wędzonym łososiem
Tarta z jajkami i boczkiem
Ciastka z płatków owsianych
Kuskus z pieczonymi warzywami
Pudding ryżowy z szafranem
Ciasteczka z płatków muesli
Rosti z krewetek i kukurydzy






| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Dodaj do ulubionych     Startuj z nami     Poleć nas
(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2007
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.