Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - PIJ MLEKO


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

Czy jadasz w pracy obiady?
Nie, nigdy
Nie, ale jem kanapki, sałatki itp.
Tak, często zabieram obiad z domu i jem w pracy
Tak, zamawiam je w firmie cateringowej
Tak, w naszej firmie jest bar, często tam jadam
Nie pracuję
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / zdrowie
PIJ MLEKO!
|

Ciągły pośpiech, stres, zaniedbywanie dobrych nawyków żywieniowych, powodują, że często zapominasz o tym co wartościowe dla Twojego organizmu. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, o co może wzbogacić Twój jadłospis szklanka mleka dziennie? Tu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Mleko i jego przetwory stanowią skarbnicę niezbędnych Ci składników odżywczych. Należą do nich: białko, tłuszcz, cukier mleczny (laktoza) oraz szereg witamin i soli mineralnych.
Mleka i jego przetworów nie możesz zastąpić innymi produktami, a to dlatego, że mleko jest jednocześnie bardzo dobrym źródłem białka jak również świetnie przyswajalnego wapnia i witaminy B2.
 
Należy zauważyć, że w żadnym innym produkcie zwierzęcym ani roślinnym biodostępność wapnia nie jest tak wysoka jak w mleku i  jego przetworach. Ten pierwiastek uczestniczy w budowie Twojego kośćca oraz w licznych procesach metabolicznych.
Obecnie obserwuje się spadek ilości wypijanego mleka wśród młodzieży, a co za tym idzie mniejszą podaż wapnia w diecie. W konsekwencji zwiększa się ryzyko nieprawidłowego rozwoju kości, występowania krzywicy, osłabienia struktury tkanki kostnej, co naraża ją na łamliwość, a w starszym wieku rozwoju osteoporozy.
 
Białka mleka – samo zdrowie czy źródło alergii?

Białka krowiego mleka są lekkostrawne i pod względem wartości odżywczej są na drugim miejscu tuż za białkiem jaja. Wypijając szklankę mleka dostarczysz sobie 25% dziennego zapotrzebowania na aminokwasy takie jak: izoleucyna, leucyna, lizyna, treonina, tryptofan i walina. Zwróć uwagę na to, że kazeina jest również źródłem związanego z nią wapnia i fosforu. Przypuszcza się, że niektóre związki pochodzące z białek mleka wpływają na dobre samopoczucie i  mają związek z wrażeniem sytości.
Jednak białka mleczne mają także swoją zła stronę. Zdarza się bowiem, że powodują one reakcje alergiczne zwłaszcza na jedną z frakcji kazeinowych (άs1) oraz na białko serwatkowe beta-laktoglobulinę. Niebezpieczeństwo alergii pojawia się jednak wtedy gdy mleko krowie wprowadzi się zbyt wcześnie do diety niemowlaka. Tak młody organizm nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego i reaguje gwałtownie na nieznane sobie białko.

Tłuszcz mleczny – jakie mleko wybrać 0,5% czy 3,2% ?

Obecnie na rynku możesz dostać różne rodzaje mleka w zależności od zawartości w nim tłuszczu, zwykle są to mleka: 0%, 0,5%,1,5%, 2,0%, 3,2%. W tłuszczu mleka znajdują się witaminy A, D i E, dlatego jeśli wybierzesz mleko ze mniejszą zawartością tłuszczu jednocześnie wybierasz produkt o mniejszej zawartości witamin. Warto jednak wiedzieć,że mleko o małej zawartości tłuszczu ma tyle samo wapnia i witamin z grupy B co mleko pełnotłuste.
Doskonałe dla Ciebie będzie w zupełności mleko chude, natomiast produkt pełnotłusty ze względu na zawartość w nim witamin i tłuszczu zakup dla swojego dziecka.
Wiesz na pewno, że w tłuszczu mleka występują niekorzystne dla zdrowia kwasy nasycone, które maja zdolność podwyższania poziomu cholesterolu we krwi i sprzyjają miażdżycy naczyń krwionośnych. Warto jednak wiedzieć, że tłuszcz mleczny zawiera także korzystne dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiedzialne za obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Jeśli chodzi o zawartość cholesterolu, to należy nadmienić, iż tłuszcz mleczny zawiera go znacznie mniej niż inne  produkty pochodzenia zwierzęcego.
Forma występowania tłuszczu w mleku ma decydujący wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Tłuszcz tworzy w mleku naturalną emulsję (kuleczki otoczone warstwą fosfolipidów i białek) przez co nie powoduje podwyższania poziomu cholesterolu we krwi i zmian miażdżycowych.

Laktoza – jak traktuje ją organizm?

Lekko słodki smak mleka zawdzięczamy właśnie laktozie. Ten cukier mleczny jest również składnikiem, który dostarcza nam energii. Laktoza ułatwia również wykorzystanie wapnia.
Po spożyciu mleka część osób może odczuwać zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w postaci bólu brzucha, wzdęć, biegunek czy rozwolnienia. Jest to związane z niedoborem enzymu laktazy, rozkładającego laktozę do glukozy i galaktozy.
Jeśli występują u Ciebie wyżej wymienione objawy, zwłaszcza wtedy gdy wypijesz mleko oznacza to, że cierpisz na nietolerancję laktozy.
Nie rezygnuj jednak całkowicie z mleka, zastąp go wówczas równie wartościowymi produktami mlecznymi (jogurty, kefiry, maślanki itp.), zawierają one bowiem żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej, posiadających enzym β-D-galaktozydazę odpowiedzialny za rozkład laktozy do cukrów prostych.
Zdolność trawienia laktozy przez organizm ludzki przypisuje się stałej obecności produktów mlecznych w diecie. W Europie i Ameryce Płn. i Płd.- gdzie nietolerancje laktozy jest rzadka - od tysięcy lat mleko stanowiło podstawowy element jadłospisu.  W Polsce ok. 30% społeczeństwa ma problemy z prawidłowym trawieniem tego cukru. 

Witaminki w mleku 

Zawarte w mleku witaminy można zaliczyć do dwóch grup. Pierwsza z nich to witaminy rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B6, B12, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Witaminy te odpowiedzialne są między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego jeżeli żyjesz w tzw. ”szybkim tempie”,  a codzienność dostarcza Ci dużo stresu warto pamiętać o wypiciu mleka.
Pewne straty wyżej wymienionych witamin powodują procesy technologiczne: pasteryzacja i sterylizacja.
Drugą grupę witamin, będą stanowić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. W tłuszczu mleka znajdziemy witaminę A, witaminę D oraz witaminę E i K. Witamina A- spełnia istotną rolę w procesach widzenia, D- odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia, a witamina E- zwana witaminą młodości przedłuża życie komórek organizmu, natomiast witamina K bierze udział w procesach krzepnięcia krwi.

Składniki mineralne mleka

Poza wspomnianym już wapniem, w mleku występują jeszcze inne ważne pierwiastki odpowiedzialne za zdrowie Twojego organizmu, które znakomicie będą uzupełniały Twoją dietę. Należą do nich między innymi: fosfor, magnez, potas, kobalt, molibden.

Co kryje w sobie tajemniczy skrót UHT?
 
Zarówno proces pasteryzacji jak i sterylizacji służą unieaktywnieniu mikroorganizmów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Technologia pasteryzacji różni się od technologii sterylizacji czasem trwania i zakresem stosowanych temperatur. Mleko pasteryzowane, niszczy wszystkie bakterie chorobotwórcze pozostawiając przy życiu 0,01% innych rodzajów bakterii, natomiast mleko sterylizowane metodą UHT (Ultra High Temperature- ultra wysoka temperatura) niszczy wszelkie zanieczyszczenia mikroorganizmami, drobnoustrojami chorobotwórczymi i przetrwalnikami bakterii, które są obecne w surowym mleku.
Jakość mleka pasteryzowanego może ulec pogorszeniu przy przechowywaniu w temperaturze powyżej 10 st.C. Przyczyną tego jest szybkie namnażenie się bakterii. Z mlekiem sterylizowanym jest nieco inaczej, bowiem dzięki temu, że nie zawiera ono przetrwalników bakterii może być przechowywane w temperaturze pokojowej nawet do 6 miesięcy (oczywiście chodzi o mleko nie otwierane). Po otwarciu takiego mleka należy przechowywać je w lodówce (do 48 godzin).
Należy pamiętać, że mleko pasteryzowane jest nieco mniej przetworzone od sterylizowanego i charakteryzuje się mniejszymi stratami witamin rozpuszczalnych w wodzie niż mleko sterylizowane (mleko pasteryzowane traci ok.5-10% witamin, a sterylizowane ok.10-20%). Jednak na uwagę zasługuje fakt, że straty witamin w mleku gotowanym w warunkach domowych sięgają nawet 40%.
Warto wspomnieć, iż zachodząca podczas sterylizacji denaturacja białek nie wpływa na jakość żywieniową tego wyrobu. Kazeina (białko mleka) występująca w mleku w znacznej przewadze jest odporna na temperaturę. Natomiast białka serwatkowe, które denaturują się, nie ulegają zniszczeniu, rozluźnia się jedynie ich struktura. Może mieć to korzystny wpływ jeśli chodzi o właściwości żywieniowe, bowiem mleko takie staje się łatwiej strawne.


Podsumowanie, czyli CO ZNAJDZIESZ W SZKLANCE MLEKA?

·witaminę B2 - w 20%,
·witaminę A - w 6%,
·magnez – w 10%,
·energię – w 5%,
·białko – w 10%,
·fosfor – w 25%,
·wapń – 25%,
·cynk – w 6%

Nie ograniczaj się jedynie do szklanki mleka dziennie, pamiętaj też o pozostałych produktach mlecznych.

 


Ilość głosów: 74 / Wasza ocena: 8.2/10
   
  




odchudzanie
Krok po kroku: Dieta dla ważących za mało
Nadwaga, zbędne kilogramy, nadmierna ilość kalorii w diecie... to słowa często przewijające się w naszych artykułach. Wśród ...
.: więcej

odchudzanie
Co dobrego jest w warzywach
Z pewnością dobrze wiesz, że warzywa są Twoimi sprzymierzeńcami w czasie odchudzania. Teraz, kiedy wielkimi krokami zbliża ...
.: więcej

Zasada dziewiąta - ważne jest tempo jedzenia i warunki w jakich jadasz
Czy wiesz, że odpowiednie tempo jedzenia, wygląd potrawy i warunki w jakich spożywasz posiłki mogą pomóc Ci w odchudzaniu ...
.: więcej

odchudzanie
Jak nie przytyć jedząc w restauracjach?
Czy dbając o linię możesz pozwolić sobie na wyjście do restauracji? Oczywiście - jest to możliwe! Musisz jednak wiedzieć ...
.: więcej



ilosc komentarzy: 12
@G@ (21:08, 2004-09-07)
komentarz:
Mleko to trucizna i główna przyczyna raka piersi i kobiet.Mleko zabija!!!!
eDytka (07:13, 2004-09-20)
komentarz:
Ja często piję mleko i m.in dlatego jestem okazem zdrowia, mleko jest po pierwsze dobre w smaku (dziwi mnie to,że niektórzy go nie lubią),a po drugie jak przeczytaliśmy wyżej ma wiele składników - witamin niezbędnych dla oraganizmu. Mleko to dobra rzecz !!!
tropiciel (10:01, 2004-10-19)
komentarz:
strasznie skrajne opinie :)
Agnicha21 (14:15, 2004-11-10)
komentarz:
Bardzo lubię mleko. Piję go prawie codzinnie, najczęściej samo, albo musli, czasem dodaję do kawy. Raczej nie choruję, jestem zdrowa i rześka, nie mam problemów z cerą i wagą. Pijcie mleko!!!
Kasiunia (14:17, 2004-11-10)
komentarz:
Ja również często piję mleko i polecam to innym. Ma bardzo wiele witamin i jest zdrowe. Uważam, że w Polsce za mało pijemy mleka, a szkoda.
Magdalena Bosak (19:19, 2005-02-19)
komentarz:
Laktoza zawarta w mleku i jego przetworach jest u mnie przyczyna celulitu!!!!!!!!
Kasia (10:48, 2005-03-10)
komentarz:
Dzięki temu, że wypijam ok.2 szklanem mleka dziennie mam zdrowe zęby.
Veganin Vegański (06:02, 2005-03-17)
komentarz:
PIJ MLEKO S O J O W E !!! Jeśli chcesz w przyszłości wyglądać jak dojna krowa z cycami do ziemi to pij mleko z ferm intensywnych.
Monika (09:16, 2005-06-15)
komentarz:
Przepraszam bardzo ale główna przyczyna raka jest uwarunkowanie genetyczne palenie papierosów czy bardzo tłusta i fastfoodowa dieta a nie picie mleka!! Człowieku kto ci takich bzdur nawciskał. Niesłyszałeś że picie mleka koziego lub przetworów z niego zrobionego wręcz zapobiega rakowi? Ja pije mleko codziennie i nie wyobrażam sobie bez niego mojego żywienia!!
małgosia (17:48, 2005-06-16)
komentarz:
nie jestem do końca przekonana o konieczności picia mleka jeśli chodzi o wapno to jest jego więcej np w rzepie.
katia21 (14:59, 2005-08-04)
komentarz:
ja piję często mleko ale z rozpuszczalnym kakao, czasami nawet 1l dziennie jako napój. Zastanawiam się czy to nie stanowi różnicy, a mianowicie czy nie powinnam pic samego mleka, bez kakao.CZy kakao ma tyle samo witamin?
mgr inż. mleczarstwa (10:49, 2009-01-17)
komentarz:
Tylko dodam, że proces UHT niszczy bakterie przetrwalnkujące, jednak nie niszczy ich enzymów; dlatego pijcie mleko pasteryzowane.

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć