Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny   AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Modne tematy Fitoestrogeny


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

O której godzinie najczęściej jesz śniadanie?
Przed 7
7 - 8
8 - 9
9 - 10
10 - 12
Po 12
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / zdrowie
Modne tematy: Fitoestrogeny
|

O istnieniu fitoestrogenów wie w Polsce jeszcze niewiele osób. Zwykle jednak wiedza ta ogranicza się do ich korzystnego wpływu na organizm. Dietetycy serwisu TwojaDieta.pl jako jedni z pierwszych dzielą się dziś z Tobą wiedzą na temat niebezpieczeństwa mogącego wynikać z ich działania.

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które wykazują podobne działanie do estrogenów występujących naturalnie w organizmie człowieka. Dzielimy je na 3 duże grupy: izoflawony, lignany i kumestany.

Największe ilości tych związków stwierdza się w soi i produktach sojowych - serze tofu, mleczku sojowym, deserach sojowych, mące sojowej, a także w kiełkach. Występują one także w groszku, fasoli, orzechach, produktach zbożowych, herbacie zielonej, siemieniu lnianym, ale w nieporównywalnie mniejszych ilościach.

CO DOBREGO ROBIĄ FITOESTROGENY?

PROFILAKTYKA CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA
Żywność bogata w fitoestrogeny wpływa korzystnie na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia - miażdżycy, hipercholesterolemii, a także nadciśnienia tętniczego. Fitoestrogeny powodują obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego we krwi, obniżenie "złego" cholesterolu - frakcja LDL i podniesienie "dobrego" - frakcja HDL. Spożywanie żywności bogatej w fitoestrogeny przyczynia się także do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi - zarówno skurczowego jak i rozkurczowego.
 
PROFILAKTYKA NIEKTÓRYCH NOWOTWORÓW
Fitoestrogeny mogą przyczyniać się do obniżenia ryzyka rozwoju niektórych nowotworów. Potwierdzone klinicznie przypadki dotyczą nowotworu piersi, tarczycy i prostaty.

ŁAGODZENIE OBJAWÓW MENOPAUZY
Wpływ fitoestrogenów na organizm człowieka jest na tyle silny, że obecnie związki te są wykorzystywane jako alternatywa do hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Fitoestrogeny przyczyniają się do redukcji "uderzeń gorąca", zwiększonej potliwości i innych objawów menopauzy. W polskich aptekach dostępnych jest obecnie już kilka preparatów zawierających fitoestrogeny (izoflawony),  których stosowanie - w przeciwieństwie do HTZ - nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań ubocznych.
 
PROFILAKTYKA OSTEOPOROZY
Osteoporoza jest chorobą związaną z okresem menopauzy, kiedy to niski poziom estrogenów w organizmie kobiety, czyni kości bardziej podatnymi na złamania. Spożywanie bogatych w fitoestrogeny produktów, przyczynia się do podniesienia stężenia estrogenów w organizmie i zmniejszenia ryzyka rozwoju tej choroby.

ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z WPŁYWU FITOESTROGENÓW

Spożywania produktów bogatych w fitoestrogeny nie polecamy każdemu. Istnieje bowiem wiele doniesień poświadczających negatywny wpływ tych związków. Osobami, które zdecydowanie powinny unikać bogatych w fitoestrogeny produktów np. soi i produktów sojowych są kobiety ciężarne, karmiące, a także niemowlęta i małe dzieci.

Jak już wiesz fitoestrogeny wykazują podobne działanie do naturalnie występujących w organizmie estrogenów. Kobiety ciężarne i karmiące odżywiające się produktami sojowymi, powodują wzrost stężenia estrogenów w organizmach swoich dzieci. Długo utrzymujący się stan podwyższonego stężenia estrogenów u młodych organizmów może powodować u nich zaburzenie rozwoju układu płciowego, a nawet bezpłodność.

W naszym artykule pragniemy przestrzec także młode mamy przed pewną lekkomyślnością związana z przechodzeniem na karamienie sztuczne.  Jeśli nie masz wyraźnego zalecenia ze strony lekarze, nie decyduj sama o podawaniu swojemu dziecko mieszanek sojowych, w których także stwierdza się wysoką zawartość groźnych dla Twojego dziecka fitoestrogenów. 

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat sposobu odżywiania zachęcamy Cię do umówienia się z dietetykiem lub do skorzystania z Programu Odchudzania OPIEKA, który umożliwi Ci stały kontakt ze specjalistą z zakresu żywienia człowieka, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania.


Ilość głosów: 27 / Wasza ocena: 8.8/10
   
  
odchudzanie
Celiakia - co to takiego?
Być może słyszałaś już coś na temat celiakii, ale tak naprawdę nie wiesz nic konkretnego na jej temat. W jaki sposób ...
.: więcej

Zasada ósma - dużo rano, mało wieczorem
Przysłowie mówi: śniadanie zjedz sama, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi... Warto je zapamiętać ...
.: więcej

odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA B2
Popękane usta, zajady w kącikach ust, niedoskonała cera... Jeśli masz podobne objawy - być może Twoim problemem jest niedobór ...
.: więcej

Zasada ósma - dużo rano, mało wieczorem
Przysłowie mówi: śniadanie zjedz sama, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi... Warto je zapamiętać ...
.: więcejilosc komentarzy: 0

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć