O tym się mówi: Flawonoidy
Każda z nas chce jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. To oczywiste. Dużą pomocą w osiągnięciu tego celu jest odpowiednio skomponowana dieta. Dzisiejszy artykuł w całości poświęcamy flawonoidom - związkom, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć w Twoim zwyczajowym sposobie odżywiania się !
Flawonoidy obejmują bardzo szeroką grupę związków występujących w produktach roślinnych. Szacuje się, że ich ilość sięgać może nawet 7000! Możemy znaleźć je we wszystkich częściach roślin - kwiatach, łodygach, liściach, a nawet w korzeniach. Flawonoidy nadają roślinom smak, zapach, odpowiedzialne są także za kolor, dzięki czemu pełnią funkcję ochrony m.in.przed pasożytami.
Dieta bogata we flawonoidy może zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów: FLAWONOIDY A CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA Flawonoidy są związkami, które chronią organizm przed groźnym działaniem nadmiaru wolnych rodników, zapobiegają powstawaniu niebezpiecznych zakrzepów, niekorzystnych przemian cholesterolu, a tym samym zmniejszają ryzyko miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i innych chorób układu krążenia.
DOWODY? BARDZO PROSZĘ! Pozytywny wpływ flawonoidów potwierdza m.in. występowanie słynnego francuskiego paradoksu. Jeśli jeszcze nie wiesz co to takiego - spieszymy z odpowiedzią!
Francja jest krajem szczególnie narażonym na rozwój chorób układu krążenia. Spożywa się tu bardzo duże iości produktów bogatych w groźny dla serca cholesterol. Mimo to, nie stwierdza się u nich wysokiej umieralności z powodu chorób układu krążenia! Naukowcy długo zastanawiali się jaka może być przyczyna tego tajemniczego zjawiska. Okazało się, że ta pozytywna statystyka związana jest z regularnie spożywanym przez Francuzów winem, które zawiera duże ilości flawonoidów m.in. kwertecynę i resweratrol!
UWAGA! Korzystny wpływ alkoholu obserwuje się jedynie w przypadku czerwonego wina. Dla porównania białe zawiera ich aż 4 razy mniej! Dlaczego tak się dzieje? Do produkcji czerwonego wina używa się skórek winogron - to właśnie w nich ukryte są cenne flawonoidy. Natomiast proces produkcji białego wina, nie obejmuje skórek co wyjaśnia zdecydowanie niższą zawartość flawonoidów w tym alkoholu.
Wysokie ilości flawonoidów obserwuje się także w soku z winogron. Według naukowców może być on tak samo pomocny w walce z chorobą niedokrwienną serca jak czerwone wino, a dodatkowo nie ma tak negatywnego wpływu na wątrobę jak alkohol.
FLAWONOIDY A NOWOTWORY Warto wiedzieć, że wiele z flawonoidów wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Przykładem może być np. obecny w dużej ilości w brokułach sulforafan, który może zmniejszać ryzyko powstania raka żołądka. Kolejnym przykładem jest likopen, który występuje obficie w pomidorach i soku pomidorowym. Likopen jest bardzo silnym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym, dzięki skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu nowotworów.
ŹRÓDŁA FLAWONOIDÓW Szczególnie duże ilości flawonoidów zawierają:
WARZYWA: brokuły, bób, cebula, cykoria, czosnek, kapusta włoska i czerwona, papryka czerwona, pomidory, rzodkiewka, sałata, soja, fasola OWOCE: jabłka, jeżyny, żurawiny, maliny, winogrona, truskawki
a także orzechy włoskie, czerwone wino i herbata.
Ilość głosów: 28 /
Wasza ocena: 9.4/10
|
|
|
Zwiększ dietą swoją odporność
Dni stają się coraz krótsze, jest chłodniej, za oknem znowu pada deszcz. Teraz znacznie łatwiej o grypę czy przeziębienie. ...
|
| |
FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc. |
|