Dieta na sokoli wzrok: sięgaj gdzie wzrok nie sięga
Dziesiątki godzin spędzanych przed komputerem, palenie papierosów czy przebywanie w zadymionych pomieszczeniach - to tylko niektóre z okoliczności, które mogą znacznie osłabić Twój wzrok. Czy dzięki diecie możemy go nieco poprawić? O tym wszystkim dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu - zapraszamy do lektury!
Każda część naszego organizmu aby móc prawidłowo działać potrzebuje dużej ilości wielu rodzajów składników odżywczych. Oczy w tym wypadku nie są wyjątkiem. To jak się odżywiamy, w jakich warunkach żyjemy, jak pracujemy, słowem cały nasz styl życia wpływa na stan naszych oczu. Zaćma, kurza ślepota czy zwyrodnienie plamki żółtej, to tylko niektóre z możliwych zaburzeń wzroku... Warto wiedzieć, że wielu z tych chorób moglibyśmy uniknąć. Jak sobie pomóc?
Większość z nas dobrze pamięta z lekcji biologii, że do prawidłowego procesu widzenia niezbędna jest witamina A. Rzeczywiście, jest ona jednym ze składników rodopsyny - barwnika znajdującego się w siatkówce oka, to dlatego właśnie jej niedostateczna ilość w diecie prowadzić może do kurzej ślepoty czyli zaburzeń widzenia o zmierzchu. Początkowo trudności te dotyczą tylko pory wieczornej, jednak przy długoutrzymujących się niedoborach witaminy A, może nawet dojść do całkowitej utraty wzroku! Nie ma powodu do smutku - witamina A jest związkiem szeroko rozpowszechnionym związkiem, który możesz znaleźć zarówno w produktach roślinnych jak i zwierzęcych. W warzywach i owocach ma ona postać beta - karotenu, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A. Duże ilości tego związku zawierają: powyżej 7000 µg marchew, morele suszone powyżej 3000 µg boćwina, szczaw, szpinak, koncentrat pomidorowy, papryka czerwona powyżej 1500 µg dynia, mango, papaja, morele, melon powyżej 500 µg cykoria, brokuły, por, pomidory, szparagi, brzoskwinie Owoce i warzywa to jednak nie wszystko. Jak już wiesz sporej ilości witaminy A dostarczają również produkty pochodzenia zwierzęcego. Jako ciekawostkę wspomnijmy, że w tym wypadku występuje ona w formie retinolu. W produktach jest on rozpuszczony w tłuszczu i dlatego jego źródła mają zwykle duże ilości kalorii, sięgając po nie uważaj więc by robić to ostrożnie - zbyt duże ich ilości mogą być przeszkodą do założenia ulubionej pary dżinsów! Produktami o wysokiej zawartości retinolu są: powyżej 9000 µg wątróbka kurczaka powyżej 500 µg węgorz, masło, margaryna, żółtko jaja powyżej 200 µg tuńczyk, jajka, sery żółte np. Tylżycki, Gouda poniżej 200 µg makrela świeża i wędzona, pstrąg strumieniowy Chcąc cieszyć się dobrym wzrokiem nie zapominaj również o odpowiednim spożyciu witamin z grupy B. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje tiamina zwana także witaminą B1, której niedobór powoduje m.in. zaburzenia widzenia. Duże jej ilości zawierają produkty pochodzenia roślinnego - nasiona słonecznika, suche nasiona soczewicy czerwonej, orzechy, ryż, ciemne pieczywo, kasze, ryby, warzywa i owoce, a także wędlina m.in. polędwica sopocka czy szynka. Bardzo istotna dla oczu jest także ryboflawina czyli witamina B2, której niedobór powoduje m.in. łzawienie oczu, pogorszenie widzenia, światłowstręt oraz zaćmę. Aby uniknać podobnych problemów, pamiętaj o umieszczeniu w swoim menu jaj, pieczarek, twarogu, serów, a także różnego rodzaju pestek i nasion, które są szczególnie bogate w ten składnik.
Twoje oczy będą lepiej pracować, jeśli w Twojej diecie znajdzie się miejsce na dużą ilość przeciwutleniaczy - m.in. witamina A, C, E, czy selen. Związki te działają korzystnie na nasz wzrok, gdyż chronią je przed niebezpiecznym atakiem wolnych rodników. Do grupy tej należą również luteina i zeaksantyna - powszechnie uważane za związki zapobiegające uszkodzeniom wzroku. Możesz je znaleźć m.in. w . w kukurydzy, szpinaku, brokuły, zielonym groszku czy żółtku jaja. Układając dla siebie dietę pamiętaj jednak, że zarówno niedobór jak i nadmiar witamin może być groźny dla Twoich oczu oraz zdrowia całego organizmu. Aby zadbać o prawidłową zawartość potrzebnych dla Twojego organizmu składników najlepiej zwróć się o pomoc do specjalistów. Zachęcamy Cię do skorzystania z dwóch możliwości: 1) Program Odchudzania OPIEKA przez internet, który nie jest wyłącznie programem dla osób odchudzających się. Za pośrednictwem intrenetu specjalistyczną pomoc mogą także uzyskać m.in. kobiety ciężarne, karmiące oraz osoby cierpiące na zaburzenia zdrowotne lub po prostu chcące zadbać o swoje zdrowie - więcej informacji na temat tego programu znajdziesz na stronie: www.twojadieta.pl/po_opieka.php. 2) wizyta u dietetyka w warszawskiej siedzibie Poradni Żywieniowej FOOD LINE przy ulicy Foksal 18. Na wizytę należy umówić się dzwoniąc pod numer telefonu - (+22) 829 29 20. Więcej informacji na temat poradni znajdziesz na stronie: www.foodline.twojadieta.pl/.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł zachęcił Cię do zwracania większej uwagi na to co jesz.
Ilość głosów: 16 /
Wasza ocena: 9.6/10
|
|
|
Pożegnanie ze zgagą!
Pieczenie gardła, ból przełyku czasem żołądka, odbijania się, czkawka... to codzienność osób cierpiących na ...
|
| |
|
Jak zapobiec alergii u dziecka
Czy zastanawiałaś się dlaczego coraz więcej Twoich znajomych cierpi na alergie? Jedni pociągają nosem gdy nadchodzi wiosna, ...
|
| |
FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc. |
|