Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Na chorobe   dobra dieta


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

O której godzinie najczęściej jesz śniadanie?
Przed 7
7 - 8
8 - 9
9 - 10
10 - 12
Po 12
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / zdrowie
Na chorobę - dobra dieta!
|

Jesz co chcesz, czyli to co lubisz, co Ci smakuje. Czy jesteś pewna, że Twoje upodobania i przyzwyczajenia żywieniowe odpowiadają potrzebom Twojego organizmu? Niewłaściwa dieta może przyczynić się do tego, że będziesz w większym stopniu narażona na choroby układu krążenia, raka piersi, osteoporozę, czy problemy z jelitami...

Kiedy jesteś młoda i zdrowa to Twoja krew swobodnie przepływa przez naczynia krwionośne, dostarczając substancje odżywcze i niezbędny do życia tlen. Jednak krążące z nią wolne rodniki i różnego rodzaju toksyczne związki (np. alkohol, składniki dymu tytoniowego, cząstki zanieczyszczeń powietrza i wody) mogą od wewnątrz uszkadzać tętnice. Jeśli w Twojej diecie jest dużo cholesterolu, to w miejscach tych mikrouszkodzeń zaczyna się o­n osadzać powodując powstanie tak zwanej blaszki miażdżycowej.

Jak ustrzec się przed tymi zmianami? Przede wszystkim unikaj źródeł cholesterolu. A są nimi podroby, skórki z kurczaka i indyka, śmietana, ciasta, wędliny, żółte sery i tłuste mięso. Zwróć też uwagę, aby w Twojej diecie nie zabrakło produktów zawierających tak zwane kwasy tłuszczowe z grup jedno- i wielonienasyconych, a w tym Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Jest to grupa związków, których - podobnie jak witamin - Twój organizm nie potrafi sam produkować. Znajdziesz je w olejach roślinnych, orzechach, nasionach i pestkach. Nie przesadź jednak z tymi produktami, bo są o­ne "bombami kalorycznymi".

Twoja dieta może uchronić Cię również przed rakiem piersi. Jednym z najważniejszych powodów jego powstania jest niszczenie zapisu genetycznego komórek przez aktywne cząstki nazywane wolnymi rodnikami. Ich powstawanie nasilają: stres, infekcje, zanieczyszczenie środowiska, skażenia żywności i nadmierny wysiłek fizyczny. Uszkodzone komórki mogą zacząć bardzo szybko namnażać się powodując powstawanie zmian nowotworowych.

Jak możesz ochronić się przed tym niebezpieczeństwem? Rozwiązanie jest w miarę proste - spożywaj dużo produktów będących źródłem witamin A, C i E. Są to tak zwane przeciwutleniacze. Ich rola polega na "wychwytywaniu" wolnych rodników i ich dezaktywacji. Przestają mieć wtedy siłę niszczenia zapisu genetycznego i są bez trudu wydalane przez organizm. Najlepszym źródłem tych witamin są świeże owoce i warzywa (pomarańcze, marchewka, morela, kukurydza, truskawki, papryka).

Skuteczną bronią w walce z nowotworami i problemami jelitowymi jest błonnik pokarmowy. Bogatymi źródłami tego składnika są: płatki zbożowe (owsiane), jabłka, ziemniaki, kasze, pieczywo razowe, nieoczyszczony ryż. Błonnik sprawia, że pokarm szybciej przechodzi przez jelito. Ma to o tyle duże znaczenie, że kiedy treść jelitowa zbyt długo dotyka wewnętrznej strony jelita, to z czasem może prowadzić do jego większej drażliwości i bóli (zwłaszcza pod wpływem stresów). Błonnik zapobiega również nowotworom końcowego odcinka jelita i przykrym zatwardzeniom.

Osteoporoza to kolejna kobieca choroba, przy profilaktyce której właściwa dieta ma ogromne znaczenie. Nie powinno w niej zabraknąć produktów będących źródłami wapnia, czyli mleka, serów, jogurtów, kefirów... Witamina D zawarta w rybach, olejach i mleku pomaga przyswajać wapń z diety. Natomiast napoje typu Cola i zupy w proszku zmniejszają jego ilość w kościach.

Właściwa dieta jest na pierwszym miejscu w recepcie na zachowanie zdrowia przez długie lata. Źle ułożona dieta może spowodować, że zabraknie Twojemu organizmowi cennych składników mineralnych, witaminowych i odżywczych, przez co zwiększy się ryzyko chorób dietozależnych.

W kolejnych artykułach, które będziesz mogła znaleźć na łamach naszego portalu dowiesz się wkrótce znacznie więcej na temat poruszanych w tym artykule problemów.


Ilość głosów: 45 / Wasza ocena: 7.6/10
   
  
odchudzanie
Czym nakarmić mózg?
Wbrew pozorom, wciąż nie wiele wiemy o szczegółach chemicznych przemian związanych ze zdolnością kojarzenia czy utrwalania ...
.: więcej

odchudzanie
Witaminowe korepetycje
Rozpoczynamy cykl darmowych korepetycji poświęconych witaminom. Większość z nas orientuje się, że są one bardzo korzystne ...
.: więcej

odchudzanie
Co pić w czasie treningu?
Ćwiczysz, a zamiast dobrego samopoczucia cierpisz na skurcze mięśni i uczucie osłabienia w czasie wysiłku? Być może przyczyną ...
.: więcej

odchudzanie
Celiakia - co to takiego?
Być może słyszałaś już coś na temat celiakii, ale tak naprawdę nie wiesz nic konkretnego na jej temat. W jaki sposób ...
.: więcejilosc komentarzy: 0

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć