Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Zasada trzecia   Jedz weglowodany o niskim indeksie glikemicznym


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

O której godzinie najczęściej jesz kolacje?
Przed 18
18 - 20
20 - 22
22 - 24
Po 24
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / odchudzanie
Zasada trzecia - Jedz węglowodany o niskim indeksie glikemicznym
|

Wiele kobiet sądzi, że podczas odchudzania ważna jest tylko ilość węglowodanów. Tymczasem równie ważna co ilość, jest także jakość węglowodanów.

Węglowodany (potocznie nazywane cukrami) to grupa związków, które dostarczają nam potrzebnej do życia energii. Dzielą się na proste (tu także zalicza się dwucukry) i złożone. Te pierwsze to na przykład glukoza albo zwykły cukier, którym słodzisz herbatę. Te drugie zaś, zawarte są w chlebie, makaronach, ryżu, kaszach i ziemniakach.

Cukry są ponad dwukrotnie mniej kaloryczne niż tłuszcze. Co więcej - o ile organizm ma spore problemy z pozbyciem się zapasów tłuszczowych, to rezerwy węglowodanowe są bardzo łatwo spalane. Magazyn energii zawarty w cukrach jest ponad trzydziestokrotnie mniejszy niż ten, który "przechowują" tłuszcze. Tak więc nie ma co bać się węglowodanów w posiłkach. Jest tylko jedno ale... Muszą to być cukry o niskim indeksie glikemicznym.

Indeks glikemiczny to wskaźnik pokazujący jak szybko po spożyciu danego posiłku wzrasta poziom glukozy we krwi. Szybki wzrost nie jest wcale korzystny, gdyż powoduje wydzielanie się bardzo dużej ilości insuliny. Hormon ten potrafi w szybkim tempie "wymieść" glukozę do komórek i spowodować zahamowanie rozpadu tłuszczów. Czyli z jednej strony poczujemy wzmożony głód, a z drugiej zatrzymamy w naszym ciele więcej tłuszczu. Nie jest to więc najlepsza sytuacja dla kogoś kto się odchudza.

Szybki wzrost poziomu glukozy we krwi powodują produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Są nimi przede wszystkim słodycze, płatki kukurydziane, ryż biały, jasne pieczywo (kajzerki, bagietki), drobne kaszki (np. manna). Są to źródła węglowodanów, których nie mogę polecać. Zwróć uwagę, że do produktów zawierających węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym zaliczają się zarówno źródła prostych cukrów (słodycze) jak i niektórych złożonych (ryż).

Z kolei produkty o niskim indeksie glikemicznym - czyli grube kasze, makarony, ciemne pieczywo, nieoczyszczony ryż, musli - powodują powolny wzrost glukozy we krwi. Dzięki temu organizm nie "wystrzela" nazbyt dużą ilością insuliny i nie magazynuje tak dużych ilości tłuszczu.

Dlatego z całą stanowczością polecam węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Powinny o­ne stanowić 50-55% energetyczności Twojej diety. 1 gram węglowodanów to 4 kcal. A więc dla przykładu osoba stosująca dietę 1500 kcal powinna zjadać dziennie ok. 200g węglowodanów, a ta stosująca dietę 1000 kcal - ok. 130g. Stosując nasz Program Indywidualnej Analizy Diety bez problemu policzysz ile węglowodanów zjadasz każdego dnia. W prosty sposób ułożysz też jadłospis zawierający odpowiednią dla Twoich potrzeb ilość węglowodanów. Jednak zawsze pamiętajcie, że nie tylko ilość, ale także jakość węglowodanów jest bardzo ważna.


Ilość głosów: 101 / Wasza ocena: 8.4/10
   
  
odchudzanie
Zacznij z nami ćwiczyć
Właściwa dieta pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę i samopoczucie. Nie zapomnij jednak o połączeniu jej z treningiem. Zapisz ...
.: więcej

odchudzanie
Dieta a sex
Od tego, co jesz, zależy jak się czujesz. Również w sypialni. Eros i żołądek mają ze sobą wiele wspólnego. Odpowiednie potrawy ...
.: więcej

odchudzanie
Dieta dla zdrowych paznokci
Twoje paznokcie to lustro, w którym odbija się stan zdrowia całego organizmu. Nie tylko kiepskiej jakości lakiery i zmywacze, ...
.: więcej

odchudzanie
Dbaj o dietę w ciąży
Twoja dieta podczas ciąży staje się przejawem troski nie tylko o własne zdrowie... Zadbaj aby niczego nie zabrakło do prawidłowego ...
.: więcejilosc komentarzy: 1
Patrycja (09:12, 2004-08-26)
komentarz:
Dzięki za wyjaśnienie pojęcia "indeks glikemiczny". Stosuję się do przeliczania posiłków wg. tegoż właśnie indeksu już ponad miesiąc a dopiero teraz konkretnie dowiedziałam się co to tak właściwie jest. Dzięki temu (opierając się jeszcze na metodzie Montignaca) schudłam 5 kilo przez miesiąc, ciało nabrało ładnych kształtów, z tłuszczyku powstały ładnie zbudowane mięśnie, a wszędzie ubyło po 2 i więcej cm w obwodzie ciała :))

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć