Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Cholesterol   czy zawsze jest tylko zly


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

Czy jadasz w pracy obiady?
Nie, nigdy
Nie, ale jem kanapki, sałatki itp.
Tak, często zabieram obiad z domu i jem w pracy
Tak, zamawiam je w firmie cateringowej
Tak, w naszej firmie jest bar, często tam jadam
Nie pracuję
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / zdrowie
Cholesterol - czy zawsze jest tylko zły?
|

Z całą pewnością słyszałaś o cholesterolu, który obok papierosów i alkoholu przedstawiany jest jako jawny wróg Twojego zdrowia. I jest w tym wiele prawdy. Może on m.in. spowodować poważne problemy z sercem. Jednak mało kto wie, że ten "diabeł" nie zawsze jest taki straszny...

Cholesterol pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Wpływa między innymi na powstawanie hormonów płciowych i na odpowiednią budowę błon komórkowych. Potrzebny jest też do syntezy kwasów żółciowych, które umożliwiają trawienie tłuszczów. Ma też duże znaczenie przy powstawaniu witaminy D, która m.in. chroni przed osteoporozą.

Jednak problem z cholesterolem polega na tym, że Twój organizm znacznie łatwiej radzi sobie z jego niedoborem (m.in. dlatego, że dużą jego część sam potrafi wytworzyć), niż wtedy, kiedy będzie go w spożytych produktach za dużo. Nadmiar cholesterolu jest znacznie trudniej wydalić, a jego wysoki poziom we krwi nie wróży dla zdrowia niczego dobrego. Powinnaś zgłosić się do lekarza, gdy jego stężenie we krwi przekroczy 200 mg/dl.

Cholesterol jest substancją tłuszczową, a krew to przede wszystkim woda. Wiadomo, że jedno z drugim się nie miesza. Dlatego cząstki cholesterolu "ubierają się" w białko, aby móc się rozpuścić we krwi. Od tego jak grube jest to "ubranko" zależy gęstość tych połączonych cząstek. Badania naukowe wskazały, że to ma wpływ właściwości cholesterolu. Wyróżniamy bowiem "gęste" (HDL) i "rzadsze" (LDL) cząstki. I tu właśnie okazuje się, że "diabeł" nie musi być zawsze straszny...

Otóż cholesterol HDL ma raczej "dobry" charakter - jego wysokie stężenie zmniejsza ryzyko chorób sercowych. Jednak, jak to w życiu, jest go znacznie mniej od "złego" LDL cholesterolu. Przy nadmiarze tego drugiego we krwi, odkłada się o­n na ściankach tętnic, szczególnie w miejscach ich uszkodzeń, tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. HDL - stara się jak może - i zabiera ten cholesterol ze ścianek tętnic zwracając go wątrobie. W ten sposób HDL czyści nasze naczynia.

To rozróżnienie na "dobry" i na "zły" cholesterol następuje dopiero we krwi (bo zależy od tego jak się jego cząstki łączą z białkiem). W Twojej diecie nie ma takiego podziału. Jednak są w niej produkty powodujące podnoszenie stężenia we krwi jednego albo drugiego typu cholesterolu.
Poziom LDL cholesterolu ("złego") rośnie po spożyciu podrobów, skórek z kurczaka i indyka, śmietany, ciasta, wędlin, żółtych serów i tłustego mięso. Na wzrost tego "dobrego" (HDL) wpływają korzystnie oleje roślinne, ryby oraz wysokobłonnikowe produkty zbożowe.

Pamiętaj aby unikać źródeł cholesterolu, gdyż jeśli będzie go za dużo, to na nic się zda dobra praca HDL. Twoje naczynia krwionośne zaczną zarastać złogami cholesterolowymi, co będzie objawiało się postępującymi zmianami miażdżycowymi.


Ilość głosów: 267 / Wasza ocena: 8.8/10
   
  




odchudzanie
Kobieca Sprawa czyli Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego
Kobieta zmienną jest. Jednak czasem nawet nam trudno zrozumieć nasze własne zachowania i reakcje. Zwłaszcza na kilka dni ...
.: więcej

odchudzanie
Poznaj swojego przeciwnika - Wolne Rodniki!
Chcesz walczyć o swoją urodę i zdrowie? Wspaniale! Ale czy wiesz kto jest Twoim wrogiem? Aby wygrać, musisz go najpierw dokładnie ...
.: więcej

odchudzanie
Zrozumieć odchudzanie
Każda z nas wie doskonale o tym, że aby osiągnąć swój cel trzeba się troszkę pomęczyć. W tym wypadku odchudzanie nie ...
.: więcej

odchudzanie
Zacznij z nami ćwiczyć
Właściwa dieta pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę i samopoczucie. Nie zapomnij jednak o połączeniu jej z treningiem. Zapisz ...
.: więcej



ilosc komentarzy: 11
jolanta brzezicka (13:50, 2004-02-08)
komentarz:
Witam serdecznie, tyle mówi się o cholesterolu, ale nie udało mi się odzukać jakichkolwiek obiektywnych, podkreślam obiektywnych, wyników badań jednoznacznie potwierdzających szkodliwość cholesterolu jako takiego. Jak w takim razie komentować wyniki badań ludzi od wielu lat stosujących dietę bardzo ubogą w węglowodany i jednocześnie bardzo bogatą w tłuszcze zwierzęce? Mają oni bardzo dobre wyniki (lipidogram), to przecież sprzeczne z oficjalnie serwowaną modą na tak zwaną "zdrową dietę". Czy wszyscy lekarze są głusi na takie mocne argumenty?
Bogna Matyasik (07:25, 2004-10-05)
komentarz:
Artykuł pominął istotny fakt -cholesterol bywa bardzo podwyższony bez względu na dietę.Przez cały rok byłam na bardzo ścisłej diecie zaleconej mi przez lekarza, trzy razy w tygodniu ćwiczyłam aerobik a po roku okazało się ,że "mój" cholesterol ma jeszcze wyższą wartość.Dodam ,że przed zastosowaniem diety byłam szczupła i nadal taka jestem.
Lidka (22:39, 2006-03-17)
komentarz:
Teraz jest jakaś ogromniasta akcja zdrowotna (.) wszystkim badają cholesterol i ciśnienie etc. przeciwkozawałowa. W supermarketach można sie na miejscu przebadać.
Adrianna Gaik (13:50, 2006-05-24)
komentarz:
niestety ale te akcje (.) sie juz zakończyły.a le rzeczywiscie inicjatywa bardzo dobra.mam nadzieje ze jeszcze cos takiego się powtórzy.
Brumbusia (15:38, 2006-06-19)
komentarz:
Wlasnie, takze sadze ze trzeba promowac zdrowy tryb zycia. Niewiele osob zdaje sobie sprawe ze o serduszko trzeba dbac i kontrolowac poziom cholesterolu bo bedzie nieciekawie z biegiem lat...
Chatter (11:25, 2006-06-21)
komentarz:
Na tym właśnie cały dowcip polega, że produkty mogą miec taka samą ilość tłuszczu, ale róznic sie jego składem. Margaryna i masło mają podobną ilość tłuszczu ale margaryny mają lepszy jego skład...
Budzik (17:56, 2006-06-22)
komentarz:
Cały dowcip polega właśnie na tym, żeby utrzymać odpowiednie proporcje dobrego i złego cholesterolu.
Lanser (15:18, 2006-07-04)
komentarz:
Jeśli chodzi o tłuszcze w smarowidłach to też nie każda margaryna ma odpowiedni skład, tylko te z najwyższej pułki, pamiętajcie o tym.
Pablo (13:43, 2006-07-06)
komentarz:
Te pikniki już ruszyły. W ten weekend bodajże będą w pierwszym z miast. Podobno oprucz poruszania poważnych spraw będzie niezła zabawa. Moi rodzice mnie na nie ciągną :)
Wojtek (16:16, 2006-07-10)
komentarz:
Oj z cholesterolem może byc naprawdę poważny problem. Mój tata przez to przeszedł. Trochę się o niego baliśmy ale na szczęście jużjest wporządku. Radzę skorzystać z każdej możliwości walki z tym problemem - dieta i sport przede wszystkim.
Admin (16:40, 2006-07-12)
komentarz:
Bardzo prosimy o NIE umieszczanie komentarzy reklamujących - bedą usuwane - Ci do których to piszę wiedzą dobrze o co chodzi. Pozdrawiam.

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć