Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Witaminowe korepetycje WITAMINA B1


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

Czy jadasz w pracy obiady?
Nie, nigdy
Nie, ale jem kanapki, sałatki itp.
Tak, często zabieram obiad z domu i jem w pracy
Tak, zamawiam je w firmie cateringowej
Tak, w naszej firmie jest bar, często tam jadam
Nie pracuję
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / zdrowie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA B1
|

Być może należysz do grupy osób mających problemy z paleniem papierosów, alkoholem albo wypijaniem litrów kawy czy herbaty. Jeśli tak musisz wiedzieć, że należysz do osób szczególnie narażonych na niedobór witaminy B1, dlatego właśnie Ciebie zachęcamy szcególnie do przeczytania naszego artykułu.

Witamina B1 (tiamina) jest jednym z przedstawicieli witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina ta pełni w organizmie szereg ważnych funkcji, ale najważniejszą z nich jest udział w przemianach węglowodanów - m.in. w przemianie niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania mózgu - glukozy w energię. Spożywając dietę bogatą w węglowodany (np. w żywieniu sportowców) należy szczególnie zwrócić uwagę na spożycie witaminy B1.
Warto wiedzieć, że bakterie zamieszkujące przewód pokarmowy każdego zdrowego człowieka syntetyzują witaminę B1. Jednakże wytwarzane ilości są zbyt małe, by pokryć całkowite zapotrzebowanie na tę witaminę.

GDY JEST JEJ ZA MAŁO....
Witamina B1 - podobnie jak pozostałe witaminy rozpuszczalne w wodzie - nie jest magazynowana w organizmie w dużych ilościach. Aby zapobiec rozwojowi niedoborów należy dostarczać ją systematycznie do organizmu.
Niedobór witaminy B1 prowadzi m.in. do rozwoju choroby beri - beri, zaburzeń funkcjonowanie wielu układów:
- pokarmowego: upośledzenie wydzielania soku żołądkowego ŕ zaburzenia trawienia i przyswajania składników pokarmowych
- nerwowego: zaburzenie czynności układu nerwowego, który czerpie energię głównie z węglowodanów. Na skutek upośledzonej przemiany tego składnika dochodzi do gromadzenia się dużej ilości związków (kwasu mlekowego i pirogronowego), których nadmiar zaburza funkcjonowanie tego układu. 
- oraz sercowo-naczyniowego
Ponadto stwierdza się również występowanie wielu niecharakterystycznych objawów takich jak: zmniejszenie apetytu, zmniejszenie masy ciała, depresja, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia i popędu płciowego czy zanik miesiączkowania.
Na jej niedobory narażeni są szczególnie alkoholicy, osoby palące papierosy, pijące bardzo duże ilości kawy i herbaty, osoby stosujące leki moczopędne, osoby w podeszłym wieku i kobiety ciężarne.

...lub ZA DUŻO
Tak naprawdę do tej pory nie odnotowano nadmiaru witaminy B1 spowodowanego spożywaniem produktów bogatych w tę witaminę. Ponadto bardzo rzadko stwierdza się występowanie objawów ubocznych po podawaniu suplementów z witaminą B1. Badania wykazały jednak, że przyjmowanie witaminy B1 w bardzo wysokich dawkach (50mg/kg m.c lub ponad 3 g na dzień - czyli ok. 1800 razy więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie, może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

GDZIE JEJ SZUKAĆ?
Witamina B1 jest obecna przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Poniżej przedstawiamy źródła tej witaminyw 100g produktu:
1-2 mg
zarodki pszenne, nasiona słonecznika, wzbogacane płatki śniadaniowe, suche nasiona soczewicy czerwonej
0,5-1mg
wieprzowina, polędwica sopocka i luksusowa, szynka wiejska, kiełbasa krakowska sucha, orzechy pistacjowe, nasiona sezamu, suche nasiona grochu, soi i fasoli, kasza jaglana i gryczana, drożdże
0,3- 0,5 mg
musli, ryż brązowy, orzechy włoskie i laskowe, groszek zielony, kiełki soi
0,15-0,3mg
pieczywo chrupkie, ciemne pieczywo: bułki Grahamki, chleb Graham, żytni razowy z soją i słonecznikiem, pełnoziarnisty, mieszany słonecznikowy, żytni razowy, mieszany z soją, a także pumpernikiel, pestki dyni, łosoś - świeży i wędzony, flądra, pstrąg tęczowy, węgorz - wędzony i świeży, tuńczyk świeży, sandacz, kiełki soczewicy, migdały, kasza jęczmienna perłowa, morele suszone, rodzynki, makaron dwujajeczny, żółtko jaja 
poniżej 0,15 mg
szparagi, por, kalafior, kapusta włoska i czerwona, szpinak, brukselka, ziemniaki, awokado, arbuz, mandarynki, porzeczki, makrela wędzona, kasza jęczmienna pęczak, kasza manna, chleb żytni jasny, figi suszone, morszczuk

STRATY WITAMINY B1
Witamin B1 należy do grupy witamin charakteryzujących się niską trwałością. Do największych jej strat dochodzi pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz w procesach technologicznych takich jak np. przemiał ziarna (straty do 75%), smażenie i pieczenie mięsa (straty 15-60%), gotowanie ryb (straty ok. 50%). Gotowanie w pH ok. 7 (i powyżej) powoduje po kilkunastu minutach gotowania znaczny rozpad tej witaminy.

W komponowaniu jadłospisów należy zwrócić także uwagę na prawidłowe łączenie produktów. W surowych rybach (jedzonych np. w formie sushi) znajdują się duże ilości tiaminazy - enzymu rozkładającego witaminę B1, dlatego też wykorzystanie przez Twój organizm witaminy B1 pochodzącej ze spożytego w sushi ryżu będzie bardzo niskie.

Spożywając posiłek bogaty w witaminę B1 pamiętaj, by nie popijać go herbatą, kawą lub alkoholem. Na przykład obecne w herbacie taniny powodują obniżenie wchłaniania jelitowego, co w praktyce oznacza mniejszą ilość tej witaminy dostarczoną do Twojego organizmu.
 
SUPLEMENTY WITAMINOWE
Witaminę B1 możesz dostarczyć do organizmu w formie preparatów wielowitaminowych - zwykle w dawkach 1-3 mg. Stwierdzono bowiem większą skuteczność tej witaminy, gdy jest ona podawana razem z witaminą B2 i B6. Witaminę B1 możesz także przyjąć w postaci preparatów jednoskładnikowych.

ILE JEJ POTRZEBUJESZ?
Zapotrzebowanie na witaminę B1 jest uzależnione od wieku, aktywności fizycznej i składu diety. Dieta bogata w węglowodany zwiększa zapotrzebowanie na tę witaminę. Do 25 roku życia zapotrzebowanie na tę witaminę u dziewcząt wynosi od 1,3 do 1,6 mg dziennie. Kobiety od 25 do 60 roku życia potrzebują jej 1,9 mg dziennie, zaś powyżej 60 roku życia 1,4. Zapotrzebowanie na tiaminę wzrasta w okresie ciąży i karmienia i wynosi wówczas odpowiednio 1,9 i 2,2 mg.


Ilość głosów: 66 / Wasza ocena: 9.6/10
   
  
odchudzanie
Co zjeść po treningu?
Trening jest potrzebnym i zdrowym obciążeniem dla Twojego ciała. Jednak wymaga od niego zużycia magazynowanych w mięśniach ...
.: więcej

odchudzanie
Rozmowy z dietetykiem: efekt jo-jo
Masz problem dietetyczny? Nie umiesz sobie z nim poradzić? Zdaj się na opinię ekspertów! Wraz z dzisiejszym wywiadem rozpoczynamy ...
.: więcej

odchudzanie
Garnek garnkowi nie równy!
Chyba każda z nas choć raz w życiu zadała sobie to pytanie. Prawdopodobnie jesteś osobą, której również zależy na zdrowiu ...
.: więcej

odchudzanie
O tym się mówi: Flawonoidy
Każda z nas chce jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. To oczywiste. Dużą pomocą w osiągnięciu tego celu jest odpowiednio skomponowana ...
.: więcejilosc komentarzy: 0

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć