Dieta, skuteczne odchudzanie
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  BĄDŹ ZDROWA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  BĄDŹ SZCZUPŁA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  BĄDŹ PIĘKNA!
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  TWOJA KONDYCJA
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  TWOJE PSYCHE
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  TWOJE DZIECKO
  Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo  AKTUALNOŚCI
Sprawdź co powie nasz dietetyk...
Twoja obecna waga kg
Ile chciałabyś ważyć kg
Twój wzrost cm
SZUKAJ NA STRONIE:

ZOBACZ NASZE
WSZYSTKIE PROGRAMY
Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo
Indywidualna dieta - skuteczna, bo dopasowana
do Twoich potrzeb, upodobań i możliwości.
Stały kontakt i opieka dietetyka on-line
opinie klientów Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo
dowiedz się więcej Odchudzanie, Dieta - Twojadieta.pl - Rozmowy z dietetykiem efekt jo jo


PROGRAM INDYWIDUALNEJ ANALIZY DIETY - doskonały sposób na odchudzanie

TWOJA MAPA
ZDROWIA I URODY
Atrakcyjne
Zniżki

z Kartą
Stałego
Klienta
FOOD LINE
NASI PARTNERZY:
fitness, kosmetyka, zdrowie


SONDY

O której godzinie najczęściej jesz kolacje?
Przed 18
18 - 20
20 - 22
22 - 24
Po 24
wyniki sondy

Strona startowa
Dodaj do ulubionych

Zostaliśmy wyróżnieni przez:
Ciekawa Strona


Strona wyróżniona przez Katalog
 Ciekawych Stron


Subskrypcja kanału RSS

Kanał TwojaDieta.pl


  jesteś w: strona główna / odchudzanie
Rozmowy z dietetykiem: efekt jo-jo
|

Masz problem dietetyczny? Nie umiesz sobie z nim poradzić? Zdaj się na opinię ekspertów! Wraz z dzisiejszym wywiadem rozpoczynamy cykl rozmów ze specjalistami serwisu dietetycznego TwojaDieta.pl. Każdy, kto ma problem dietetyczny może skontaktować się z nami i zgłosić problem o którym warto byłoby powiedzieć więcej. W dzisiejszej rozmowie poświęconej efektowi jo-jo rozmawiamy z Halszką Gędek – dietetykiem Poradni Żywieniowej FOOD LINE w Warszawie.

Tematem dzisiejszego spotkania jest efekt jo – jo. Termin ten jest znany każdej osobie, która przynajmniej raz w życiu próbowała schudnąć. Zacznijmy jednak od dokładnego wyjaśnienia tego pojęcia.
Efekt jo-jo to inaczej wahania masy ciała, które polegają na przybraniu masy ciała po schudnięciu. Tego czy nasze odchudzanie było skuteczne nie możemy tak naprawdę stwierdzić bezpośrednio po zakończeniu stosowania diety, ale dopiero po okresie kilku lat. O efekcie jo-jo mówimy wówczas, gdy wahania masy ciała po 5 latach od zakończenia diety odchudzającej są większe niż 5% od masy ciała, którą osiągnęliśmy. Przykładowo, w przypadku osoby, która schudła do ok. 60 kg, wahania masy ciała w przecięgu kolejnych 5 lat nie powinny być większe niż 3 kg. Wtedy możemy mówić o skutecznym odchudzaniu.
Czy na efekt jo-jo jest narażony każda osoba odchudzająca się? Tak. Każdy kto się odchudza jest narażony na wystąpienie efektu jo-jo. Są jednak dwie sytuacje, które to ryzyko znacznie zwiększają. Z pierwszą mamy doczynienia w przypadku osób, które mają problemy z dużą ilością kilogramów – a więc są to osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość. Rzadko kiedy obserwujemy ten problem u osób, które mają tylko niewielki, raczej kosmetyczny problem wagowy.
Po drugie na wystąpienie efektu jo-jo w bardzo dużym stopniu narażone są osoby odchudzające się w sposób nieumiejętny. Warto stale przypominać sobie, że najlepsze rezultaty daje dieta zbliżona do normalnego, racjonalnego sposobu odżywiania. Wyobraźmy sobie taką sytuację, że ktoś przed długi czas stosował dietę warzywną lub jadł same owoce. Udało mu się zrzucić wprawdzie kilogramy i osiągnąć cel, ale niestety na krótko. Po powrocie do wcześniejszego sposobu odżywiania dodatkowe kilogramy prędzej czy później dały o sobie znać... Podkreślmy, że prawidłowo skomponowana dieta odchudzająca, aby być skuteczną powinna uwzględniać wszystkie rodzaje produktów spożywczych, ale dostarczać ich w mniejszych niż zwyczajowo ilościach. W takiej diecie nie może więc zabraknąć miejsca na produkty zbożowe – zwłaszcza ciemne pieczywo, grube kasze, ciemne makarony, brązowy, dziki ryż, płatki owsiane, na chude mięsa - drób, cielęcinę i wędliny - zwłaszcza drobiowe i inne bez wyraźnego tłuszczyku, chude ryby, mleko i napoje mleczne, a więc kefiry, jogurty, maślankę, chudy twaróg a od czasu do czasu również kawałek żółtego sera, na świeże warzywa i owoce, a także niewielką ilość tłuszczy, orzechów i nasion roślin strączkowych. Te wszystkie produkty powinny znaleźć się diecie odchudzającej, lecz w mniejszej ilości niż jest to zalecane.
No dobrze, a gdy już zastosowaliśmy taką dietę odchudzającą i osiągnęliśmy swoją oczekiwaną masę ciała, jak powinien wyglądać nasz pierwszy dzień po zakończeniu odchudzania, aby ryzyko wystąpienia efektu jo-jo było naprawdę niskie?
Sekret w odchudzaniu polega na powolnym "wychodzeniu" z diety. Nie można od razu powrócić do swojej zwyczajowej – dopiero co zrzucone kilogramy od razu by powróciły. Podstawową zasadą jest to by „wychodzenie z diety” zajmowało tyle samo czasu co samo odchudzanie – tzn. jeśli przez 3 ostatnie miesiące się odchudzałam, przez 3 kolejne powinnam wracać do normalnego sposobu odżywiania. W kolejnych tygodniach powinno się stopniowo zwiększać kaloryczność diety o około 50 – 100 kcal... Mówiąc konkretnie 50 kcal dostarcza np. mały kawałek fileta z piersi kurczaka, 1/4 kostki chudego twarogu, czubata łyżka płatków owsianych, pół opakowania jogurtu owocowego light, mała gruszka, 2 średnie pomidory czy łyżka oliwy z oliwek ... Osobom, którym zależy na sprawdzeniu ile dany produkt ma kalorii, polecam skorzystanie z Programu Indywidualnej Analizy Diety. Miesięczny abonament na ten program kosztuje mniej niż mała pizza, a umożliwia sprawdzenie kaloryczności diety ponad 2 tysięcy dostępnych na rynku produktów.
Mam jeszcz pytanie - czy dla organizmu ma znaczenie jakimi produktami zwiększamy ilość kalorii w diecie?
Oczywiście. Kolejność dostarczanych do organizmu produktów nie pozostaje bez znaczenia. Po zakończeniu odchudzania, najlepiej jest rozpocząć od zwiększenia spożycia produktów będących źródłem pełnowartościowego białka np. chudego mięsa, ryb, mleka i przetworów mlecznych, nasion roślin strączkowych, poźniej źródeł węglowodanów złożonych dostarczanych z ciemnym pieczywem, grubymi kaszami, brązowym i dzikim ryżem, makaronami, a na końcy tłuszczu dostarczanego wraz z oliwą z oliwek czy innymi olejami roślinnymi.
Na koniec chciałabym porozmawiać o pewnym konkretnym przykładzie. Mam koleżankę, która kiedyś cierpiała na otyłość przy wzroście 160cm ważyła oko-ło 85kg. Gdy ją ostatnio spotkałam ważyła 20 kg mniej i wkrótce będzie już chciała zakończyć stosowanie diety. Co mogę jej doradzić? Ile czasu powinno jej zająć kończenie odchudzania i kiedy powinna ona przestać zwiększać jej wartość kaloryczną?
Czas wychodzenia z diety jest sprawą indywidualną – tak jak mówiłam wcześniej powinien on trwać orientacyjnie tyle samo czasu co samo odchudzanie. Może się tak jednak zdarzyć, że ten proces będzie przebiegał trochę dłużej lub krócej – wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Twoja koleżanka sama będzie doskonale wiedziała kiedy dietę zakończyć – wystarczy tylko, że raz w tygodniu będzie kontrolowała swoją masę ciała.
A jeśli chodzi o drugą część pytania, to po zrzuceniu dużej ilości kilogramów jak to miało miejsce w przypadku Twojej koleżanki, nie jest możliwy powrót do kaloryczności diety wynikającej z zapotrzebowania energetycznego podawanego przez normy. Trzeba pamiętać, że każda próba odchudzania obniża bowiem tempo przemiany materii. W przypadku Twojej koleżanki proponuję zatem by jej docelowa dieta była o ok. 400 kcal niższa od zalecanej. Dla przypomnienia podajmy orientacyjnie, że kobiety o umiarkowanej wartości energetycznej powinny dostarczać ok. 2100 do 2500 kcal, a mężczyźni ok. 2700 do 3100 kcal. Dodatkowo przypomnij jej także o konieczności regularnej aktywności fizycznej, której poziom powinien być indywidualnie ustalony z trenerem.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Masz problem dietetyczny? Nie umiesz sobie z nim poradzić? Zdaj się na opinię ekspertów. Zaproponuj temat kolejnego wywiadu dietetycznego. Swój problem możesz zgłosić pisząc na adres info@twojadieta.pl.


Ilość głosów: 63 / Wasza ocena: 9.2/10
   
  
odchudzanie
Witaminowe korepetycje: WITAMINA A
Jeśli masz problemy z suchą skórą, łamliwymi paznokciami lub wypadającymi włosami, przyjrzyj się dokładniej swojej ...
.: więcej

odchudzanie
Gdy boli żołądek czyli o diecie w chorobie wrzodowej żołądka
Okres od jesieni do wiosny to dla wielu najtrudniejsze pory roku. Osoby mające problemy z żołądkiem wtedy właśnie uskarżają ...
.: więcej

odchudzanie
Czy można zastąpić oliwę z oliwek olejem rzepakowym?
Czy można wprowadzić kilka modyfikacji do diety śródziemnomorskiej, aby była bardziej przystosowana do naszych zwyczajów? ...
.: więcej

odchudzanie
Ach, te emocje!
Aż 82% kobiet sięga po jedzenie nie odczuwając głodu. Okazuje się, że wszystkiemu winne są uczucia. Naukowcy udowodnili, ...
.: więcejilosc komentarzy: 13
magda (23:01, 2006-04-21)
komentarz:
Waże 54kg przy wzroście 170 czy to dobra waga czy nie ????
radosław rdzanek (15:53, 2006-04-30)
komentarz:
nan 27 lat i w ciagu 2 miesiecy schudłem 9 kilo.zmieniłem prace.pracuje od 2 miesiecy jako kierowca a przez 5 lat pracowałem na budowie.jjem bardzo dużo.czy jest jakis srodek abym przytyłi tak nie chudł?obecnie waże 58 kg
aska (22:15, 2006-05-06)
komentarz:
waze 67kg i mam dopiero 16 lat wzrost to 168cm jak schudnac szukam jakijs pozadnej diety o odp prosze na e-mail
ewelina kołodziejek (16:44, 2006-05-17)
komentarz:
mam 16 lat i waze 51kg chce schudnac do 47 ale juz nie moge nie wiem czy cos zle robie prosze o porade jak skutecznie schudnac i moc pozniej to utrzymac
Sylwia B (09:33, 2006-06-05)
komentarz:
Mija waga to 59- 60 kg, przy wzroście ok. 173 cm. czy moja waga jest dobra? Wszyscy mi mówią, że nie wygłądam na tyle, i że mam ciężkie kośći, dlatego tak dużo waże. Czy to możliwe i jeśli nie, to jaką dietę powinnam zastosować jako 16- latka?
Juustynaa (15:45, 2006-06-06)
komentarz:
Magdo, myślę, że Twoja waga na pewno nie jest za duża! Moim zdaniem ważysz odpowiednio
ewa (17:11, 2007-07-14)
komentarz:
mam 160cm wzrostu i waze 53kg a chce schudnac do 47 prosze pomoz mi co mam zrobic, za kazdym razem pojawia mi sie efekt jo jo,odpowiedz prosze umiescic na moim e- mail
Justyna SMORĄG (13:33, 2007-12-02)
komentarz:
przy wzroście 171 cm waże 70 kg chciałam troche zrzucic kilogramów i niewiem od czego zacząc.Prosze odpisac na mój e-mail
tiramisu (17:44, 2008-03-09)
komentarz:
Mam 159 cm wzrostu chciała bym schudnąć około 6 kg co mam zrobić brak mi silnej woli. pracuje w supermarkecie wiec na brak ruchu nie mam co narzekać. proszę odp. umieścić ma moim e-meil
Agnieszka greeley (12:19, 2009-01-13)
komentarz:
Mam 37 lat i waze 70kg mam problemy z cisnieniem zarzywam tabletki .W zeszlym roku schudlam 5kg i spowrotem na okres zimowy przybralam stosuje diete 1500kcl i chodze na silownie intensywnie ,problem nic nie chudne jaka diete powinnam rozpoczac.
AgnieszkaB (20:39, 2009-08-19)
komentarz:
Mam 170 cm wzrostu i 62kg wagi. Jaką dietę powinnam stosować, aby schydnąć do 55kg? Wszyscy mi mówią, że nie wyglądam na tyle. Być może mam ciężkie kośći. Ćwiczę codziennie godzinę, jem bardzo mało a w pracy też jestem zabiegana. Co mam zrobić?
Ola Markowska (23:49, 2010-04-11)
komentarz:
Mam problem, probuje schudnac od 6sciu m-cy bez skutkow. Dla zrozumienia calej sytuacji zaczne od poczatku. Majac 20 lat zaczelam sie odchudzac, schudlam w zawrotnym tepie i zachorowalam na anoreksje. Wazylam 45 kilo przy 165 cm wzrostu. Po 3 latach nabawialm sie bulimi nadal bedac szczupla (ok 50 kg). Teraz majac 29 lat od 6 m-cy calkowicie uwolnilam sie od bulimi, zaczelam "normalnie" jesc. Z kazdym miesiacem poprawy mojego zdrowia (nie wymiotowania) kilogramy przybywaly mi w szybkim tempie. Musze dodac ze od 2 lat uprawiam sport codziennie (jazda na rowerze 40-60 min) a moja dieta byla wlasciwie zero tluszczy i slodyczy a takze cukru(ok 1000 kcal dziennie). Jakies 7 miesiecy temu zaczelam sie czuc bardzo dyskonfortowo z cellulitem i swoja waga ( 58 kg) wiec zwiekszylam cwiczenia w celu utraty wagi. Niestety na daremno, bylam wyczerpana, a waga ani drgnela. Od 3 miesiecy z desperacja przystapilam do diety Atkinsa redukujac weglowodany do 20 g na dzien. Nawet ta kontrowersyjna dieta nic nie dala- w sumie tylko utylam 4 kilo ( w ciagu 3 tyg) prawdopodobnie jadlam mnustwo protein w porownaiu do tluszczy. Przez piec ostatnich dni rozpoczelam kolejna diete Atkinsa dla osob ocigliwych w chudnieciu ( jedzac same jajka z mnuswem majonezu) Po tej ohydnej diecie schudlam 1 kilo. Doszlam do wniosku ze chyba czas zaprzestac diet, bo zadna, nawet najdrastyczniejsza nic mi nie dala. Zbadalam taryczyce i hormony, tak wiec to nie jest ta przyczyna.Moja temperatura ciala to 34,2! Bardzo bym prosila o porade jak wybrnac z tego calego balaganu, ktory sama sobie zwazylam. Chcialabym zaczac racjonalnie sie odzywiac, majac nadzieje ze w koncu uda mi sie zrzucic pare kilo ( ok 5) tylko obawiam sie ze jak po tej wyniszczajacej diecie Atkinsa jesli wroce do komsumpcji pieczywa ( weglowodany) to zaczne tyc. Prosze o pomoc Ola
marta mladowska (11:54, 2012-09-10)
komentarz:
praeglądam internet od kilku dni właśnie w sprawie tego nieszczęsnego efektu jo jo... a konkretnie mam problem z tym że ... no może najlepiej będzie jak opisze swoją sytuację. a więc zaczełam swoją przygode z odchudzaniem jak miałam jakieś 15-16lat (obecnie 23) i z początku było to takie normalne jadłam ,miej 2-3tyg a potem tyłam i znowu się zaczynało ogólnie zawsze starałam się jeść mniej ale itak byłam pulchna bo rozlegulowałam sobie metabolizm no i dużo piłam alkocholu i jadłam głownie biały chleb:P ... a od końca grudnia 2o10 wziełam się za twardą diete wtedy bardzo przytyłam głownie od pizzy i fastfoodu:( i nie wiedziałam jeszcze jak się odchudzać więc jadłam dłownie 3 kanapki dziennie o godz 16 żadko zdażała się jakaś zmiana i trwało to do połowy kwietnia no schudłam kolosalnie ale i potem przytyłam ...potem jeszcze miałam 3 podejścia ale waga wachała się nie dużo do ok 2-3 kg aż wreszcie na początku listopada 2011 znowu zaczełam twardą dietę tymrazem odstawiłam zupełnie biały chleb i zaczełam jeść głownie owoce i ważywa oczywiście w efekcie -znowu schudłam dużo a nawet jeszcze więcej do końca marca i przez miesiąc po było jeszcze w miare dobrze bo utyłam jakieś 0.5cm a potem znalazłam prace gdzie pracowałam co drugi dzień i gdy byłam w pracu jadłam śniadanie o 8 rano a potem dopiero o 21 po powrocie i pmału tyłam bo wiadomo zaczełam pozwalać sobie nawiękrze porcje i chipsy lub odrobine słodkiego przed snem-najwiękrzy bład... a potem nie wiem nawet kiedy znowu zrobiłam się duża chodz nie jadłam wcale więcej może jedynie odrobine....... a teraz od ponad 3 tyg. znów jestem na diecie a ta różni się od wrzystkich innym tym że biegam 5 dni w tyg jadam 4posiłki dziennie głownie owoce i warzywa ale karzdy posiłek w takich ilościach żebym nie chodziła głodna i puki co zaczynam znowu dobrze wyglądać. moja dieta ma trwać 10 tyg i po niej chcę wkoncu zachować efekty mojej pracy tylko boje ię ze znowu wszystko pujdzie na marne a potem to już napewno nie dam rady schudnąć bo mam tak strasznie obniżony metabolizm że to jest moja ostatnia pruba itak jest ciężko ale daję rade... i cały czas sie głowie co robiE źle??? czemu kilogramy wracaja?? jak i co robić by uniknać kolejnego efektu jo jo???...

FOODLINE informuje, ze publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami uzytkowników serwisu twojadieta.pl i nie ponosi odpowiedzialnosci za ich tresc.


| redakcja | o serwisie | współpraca | kontakt | reklama | Informacja o cookies |

(C) Copyright Poradnia Żywieniowa FOOD LINE 2000-2006
Wszystkie zdjęcia i artykuły zamieszczone na tych stronach są chronione prawami autorskimi.
Kopiowanie i używanie do innych celów bez pisemnej zgody redakcji zabronione.

Jak schudnąć - odchudzanie, diety, porady dietetyczne, dieta, dietetyk. Zdrowa żywność, zdrowe odżywianie i zdrowe żywienie. Dieta uroda i zdrowie. Dietetycy pomagają schudnąć